Günlük BİST/VİOP Analizleri

12042022.png

Bist-Viop Günlük Bülten

BİST YENİ REKORUNU GÖRDÜ!

BİST 100 endeksi yeni tarihi zirvesini gördü. Enflasyon oranının yüksek seyretmesi reel getiriyi negatif etkilediğinden dolayı yatırımcıları riskli varlıklara yönlendiriyor. Bununla birlikte birinci çeyreğe dair güçlü bilanço beklentileri ve son olarak ABD tarafından gelen Türkiye’ye yapılacak olan F-16 satışının herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğine dair açıklamalarla iç tarafta risk iştahını arttırdığını görmekteyiz. Yurt dışı taraftaki para politikası baskılarına meydan okuyan BİST, cazibesini korumaya devam edecek gibi duruyor.

Dün TCMB’nin yayınladığı ödemeler dengesi ve işsizlik oranları verileri gündemimizdeydi. Şubat ayında ödemeler dengesi 5.15 milyar dolar cari açık verdi. Beklentiler 5.30 milyar dolar olması yönündeydi. İşsizlik oranı ise şubat ayında bir önceki aya göre 0.5 puanlık azalış ile yüzde 10.07 seviyesinde gerçekleşti.

Kısa vadede 2400 destek seviyesi takibimizde olacağız. Büyük resimde ise 2300 üzerinde kalındıkça, 2500 psikolojik seviyesi önemli olacak. Bununla birlikte volatilitenin yüksek kalmaya devam ettiği süreçte yatırımcıların temkinli iyimser duruşlarını korumaları gerektiğini düşünüyoruz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin