Günlük BİST/VİOP Analizleri

XU100-210622.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ
•    Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk sigorta şirketlerinin son 10 yılın en zorlu faaliyet ortamlarından biri ile karşı karşıya olduklarını bildirdi. Fitch yayınladığı raporda, Türk sigorta şirketlerinin karlarının ve sermaye yeterlilik seviyelerinin 2022-2023 döneminde ağır baskı, gerilim altında kalacağını öngördüklerini vurguladı. Makroekonomik kötüleşme, artan enflasyon ve motorlu taşıtlar sigortasında fiyat sınırlamasının bazı sigortacıları regülasyonlarda belirlenmiş minimum borç ödeme yeterliliği seviyesinin altına itebileceğini belirten Fitch, "Bu durum Türk sigorta şirketlerini sermaye artırmaya veya daha güçlü rakipler tarafından satın alınmaya zorlayabilir" dedi.
•    Türkiye, F-16 anlaşmasının başarısız olması durumunda Eurofighter Typhoon savaş uçaklarına teklif vermeye açık. Kaynaklar MEE'ye verdiği demeçte  Türk Hava Kuvvetleri Komutanı geçen ay İngiltere'yi ziyaret etti. -Middle East Eye
•    Suudi Arabistan, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 4 ülkeye seyahat yasağının kaldırılması yönünde karar aldı.
KÜRESEL
•    Avrupa Merkez Bankası (ABM) Başkanı Christine Lagarde, faizleri, Temmuz ayındaki toplantıda 25 baz puan artıracaklarını, Eylül'de de yükseltmeyi planladıklarını söyledi.
•    Christine Lagarde, yüksek enerji maliyetleri, ticaretteki bozulma, artan belirsizlik ve yüksek enflasyonun harcanabilir gelir üzerindeki olumsuz etkisinin kademeli olarak azalmasını öngördüklerini belirterek, Euro Bölgesi'nde bu yıl yüzde 2,8, 2023 ve 202'te yüzde 2,1 büyüme tahmin ettiklerini ifade etti.
•    Avrupa Merkez Bankası baş ekonomisti Philip Lane, Yönetim Konseyi'nin Eylül ayında yapılacak bir faiz artırımının büyüklüğüne henüz karar vermediğini söyledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin