Günlük BİST/VİOP Analizleri

XU_231221.png

Bist-Viop Günlük Bülten

Kur sakinleşirken borsada volatil seyir devam ediyor

Başta Fed olmak üzere küresel çapta merkez bankalarından, enflasyon endişelerine karşılık sıkılaştırma adımları gelirken TCMB’nin faiz indirimlerine devam TL’yi bir süredir başta dolar olmak üzere diğer para birimleri karşısında rekor düşük seviyelere çekerken borsa cephesinde de devalüasyon rallisi endeksi yeni rekorlara taşıyordu. Ancak kurda gelinen seviyelerin artık makro risk olarak değerlendirilmeye başlaması sonrası borsada kara cumayı yaşattıktan sonra politika yapıcılardan dolar/tl cephesinde oyunun kurallarını değiştirecek hamle geldi.

Kurda yaşanan sert düşüş sonrası borsada da rekorların yerini yüksek volatilite ve sert değer kayıpları aldı. Son 2 aydır devam eden ihracat odaklı ve döviz pozisyon fazlası olan şirketlere yönelim bir süre geride kalabilir. Bu süreçte bankalar ve görece geride kalmış hisselere yönelmek mevcut risk yönetimi açısından daha makul görünüyor.

Volatilitenin oldukça yükseldiği bu süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin