Günlük BİST/VİOP Analizleri

XU100-260522.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ
 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de bugüne kadar maymun çiçeği vakası görülmediğini ve hastalığın bir pandemiye sebep olacağını düşünmediğini söyledi.
 HSBC, dolar/TL için yıl sonu tahminini 16,5’ten 17,5’e yükseltti. Banka ekonomistleri, 3. çeyrekte enflasyonun yüzde 90'lara yaklaşabileceğini de öngördü. Raporda, “Yüksek enflasyon ve düşük nominal faiz Türk lirası için yeni bir makro tema değil ama enflasyonun henüz tepe yapmadığı bir ortamda reel faiz dinamiği giderek artan bir şekilde TL aleyhinde seyrediyor” ifadeleri kullanıldı.
 Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile TRT bandrol ücret oranları yeniden belirlendi. Cep telefonlarında yüzde 10 olan oran yüzde 12'ye, akıllı kol saatlerinde yüzde 8 olan oran yüzde 14'e, bilgisayar ve tablette ise yüzde 2 olan oran yüzde 4'e çıkartıldı.
 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç ve Finlandiya Heyeti ile yapılan görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin güvenlik kaygıları somut adımlarla belli bir takvimde karşılanmazsa sürecin ilerleyemeyeceğini çok net ifade ettik" dedi
 Kalın, “Aynı şekilde Türkiye'ye karşı uygulanan açık ya da kapalı, dar ya da geniş kapsamlı her türlü savunma sanayisiyle ilgili yaptırımların derhal kaldırılması yönündeki beklentimizi de ifade ettik” dedi.
 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Suriye'de güvenli bölgeler oluşturmak için adımlar atacağız' açıklamasından sonra ABD Dışişleri ve Ankara Büyükelçiliğinin, Türkiye'deki ilgili mercilerle temasa geçtiğini söyledi.
KÜRESEL
 Şanghay'da liselerde birinci ve son sınıflar ve ortaokulda da son sınıflar için yeniden yüz yüze eğitimin başlamasına karar verildi.
 ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısına ait yayımladığı tutanaklarda, Fed üyelerinin önümüzdeki birkaç toplantıda hedef Aralıktaki 50 baz puanlık artışın uygun olacağına karar verdiği vurgulandı.
 Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) 2022 yılında gelişmekte olan piyasalara sermaye akışının 2021 yılına göre yüzde 42 azalmasını beklediğini bildirdi.
 Güney Kore Merkez Bankası politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 1,75 seviyesine çıkardı. Son faiz artışı, geçen yılın yaz aylarından bu yana alınan beşinci faiz artışı kararı oldu.
*Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, Dünya, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin