Günlük BİST/VİOP Analizleri

XU100-090622.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ
 OECD, Türkiye için 2022 yılı büyüme tahminini yüzde 3,3'ten yüzde 3,7'ye çıkardı. 2023 yılı beklentisi ise yüzde 3,9'dan yüzde 3'e indirildi.
 OECD, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının(TCMB) bağımsızlığının güçlendirilmesi ve para politikasının sıkılaştırılmasının, toparlanmanın anahtarı olacağı yönünde görüş belirtti.
 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un (S&P), düzenlediği webinarda Türkiye’nin bazı ilave sermaye kontrolleri getireceğine dair riskin arttığına dikkat çekildi. 2022 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 2,4 büyümesini beklerken, kişi başı milli gelirin ise 8 bin 46 dolara düşeceğini öngördü.
 TBMM Genel Kurulu'nda konut kira artışlarının, 1 Temmuz 2023'e kadar bir önceki kira yılına ait bedelin yüzde 25'ini geçmemesine ilişkin düzenleme kabul edildi.
 Türkiye ile Venezuela arasında 3 anlaşma imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Venezuela ile ticaret hacmimizi en kısa sürede 3 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz." Dedi
KÜRESEL
 Euro Bölgesi'nin Ocak-Mart dönemi büyümesi yüzde 0.3'ten yüzde 0.6'ya revize edildi. Yıllık bazda büyüme yüzde 5.4 oldu.
 Almanya'da sanayi üretimi Nisan'da yüzde 0,7 ile tahminlerin altında artış gösterdi.
 OECD, küresel büyüme tahminini ise yüzde 3'e indirdi. Dünya ekonomisinin 2023 yılında % 2.8 büyümesini bekliyor.
 Dünya Bankası küresel büyüme için 2022’ye ilişkin olarak daha önce yüzde 4,1 olarak açıkladığı tahminini aşağı çekerek yüzde 2,9’a düşürdü.
 OECD, Amerika ekonomisinin 2022 yılında yüzde 2,5, Euro Bölgesi ekonomisinin yüzde 2,6 ve Çin ekonomisinin de yüzde 4,4 büyümesini bekliyor.
 Uluslararası Para Fonu (IMF) Yönetici Direktör Birinci Yardımcısı Gita Gopinath, şu anki öngörülere dayanarak ABD’de enflasyonun uzun süre FED’in hedeflerinin üzerinde kalabileceği uyarısında bulundu.
 Birleşmiş Milletler (BM), dünyanın Ukrayna savaşı nedeniyle gıda ve enerji alanında şimdiye kadar görülen en ciddi ekonomik krizin eşiğinde olduğu uyarısında bulundu.
 ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yıllık yüzde 8'lik enflasyon oranının ABD için "kabul edilemez" olduğunu belirterek, enflasyonun 10 yıl sürecek bir problem olmadığını düşündüğünü söyledi.
 Avrupa Parlamentosu (AP), 2035 yılından itibaren dizel ve benzinli binek otomobillerin ve hafif ticari araçların satışının yasaklanmasına dair öneriyi onayladı.
 Dünya Bankası, Çin ekonomisinin Kovid-19 salgınının neden olduğu ekonomik hasarı yansıtarak, bu yıl yüzde 4,3 ve gelecek yıl yüzde 5,2 büyümesinin beklendiği açıkladı.
 Haziran başında kapanma önlemlerinin kaldırıldığı Çin'in finans merkezi Şanghay'da 2 milyon kişinin yaşadığı Minhang bölgesinde yeni salgın önlemleri uygulanacak. Önlemler bölgede yaşayanların testleri tamamlanıncaya kadar sürecek.
 Çin'in Mayıs ayı ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16,9 arttı. Beklentiler ihracat artışının yüzde 8 olması yönündeydi. Dolar bazlı ithalat ise bir önceki aya benzer şekilde yıllık yüzde 4,1 artış gösterdi. Dış ticaret fazlası da 51,12 milyar dolardan 78,8 milyar dolara yükseldi.

*Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, Dünya, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.


kapital-trader

Bir Bakışınız Bir Dokunuşunuz Yeter!

Yatırımlarınızı her yerden rahatlıkla yönetebilmek için Kapital Trader'ı indirin