Borsa Nedir? Borsa Hisselerine Yatırım

Borsa, halka açık şirketlerin hisse senetlerinin işlem gördüğü ve yatırımcıların da bu hisse senetlerine yatırım yaptığı bir platform olarak tanımlanabilir. Borsalar, serbest piyasaların en hayati parçalarından biri olarak bilinir. Borsalar sayesinde herkes eşit bir şekilde hisse senedi alım satımı ve şirketlere yatırım yapabilir. Ayrıca borsa hisse senetleri haricinde hazine bonosu ve devlet tahvilleri gibi diğer yatırım araçlarına da ev sahipliği yapabilir. Ülkemizin düzenli ve organize borsası, 1985 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ile açılan 2013 yılında ismi Borsa İstanbul olarak değişen platformdur.

Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsada işlem yapabilmek için Işık Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin de aralarında bulunduğu aracı kurumlardan birinde yatırım hesabı açmanız gerekir. Bu sayede borsa işlem hacmi ve anlık fiyat bilgisi gibi önemli verileri de canlı borsa takip ekranları sayesinde rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bu verileri, dikkatli bir şekilde takip ederek borsada yatırım yapmak için en uygun zamanları seçebilirsiniz. Öte yandan borsada işlem yapabilmeniz için verdiğiniz her alım emri, bir satış emri ile eşleşmelidir. Böylelikle borsada yatırım yapabilirsiniz.

Borsa İstanbul’da İşlem Gören Hisse Senetleri

Borsa İstanbul’ da 550’ den fazla şirketin hisse senetleri işlem görmekte olup bu sayı yeni halka arzlar ile sürekli artmaktadır.  Borsa İstanbul’ da işlem gören şirketlerin tam listesine Kamuyu Aydınlatma Platformu aracılığıyla ulaşmak mümkündür. Söz konusu şirketlerden birine yatırım yapmak istiyorsanız, şirketlerin borsa hisselerini satın alabilirsiniz.

Işık Yatırım Menkul Değerler'de yatırım hesabı açarak SIFIR Komisyon ile Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetlerine yatırım yapabilirsiniz.