Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX101120.png

Pfizer Ceo’sunun Açıklamaları Hareketliliğe Neden Oldu!
Yeni haftanın ilk işlem gününe küresel piyasalarda; ABD Başkanlık seçimlerinin ve Kongre dağılımının netleşmeye başlaması sonrasında, ABD teşvik paketine dair artan umutların etkisiyle pozitif başlangıçlar yapıldı. Ayrıca, önceki hafta içinde 600 Bin seviyesinin üzerinde günlük Covid-19 vaka artışları görülmesi sonrasında; Pazar günü 500 Bin’in altına gerileyen vaka artışı da görece iyimserlik etkisiyle risk alma iştahını artıran etkenlerdendi. Borsa endekslerinde görülen yükselişler sonrasında; MSCI Dünya Endeksi tüm zamanların gün içi rekorunu da yenilerken, Dolar Endeksi ise 92.02 seviyesini test etti. Emtialarda da Asya seansında alıcılı işlemler görülürken, ilerleyen saatlerde düzeltme hareketleri ortaya çıktı. AB tarafının Boeing sübvansiyonları nedeniyle DTÖ’nün tanıdığı 4 Milyar Dolarlık gümrük vergisini, ABD ürünlerine uygulayacağını deklare ettiği günde; AB ve Britanya arasında Londra’da başlayan müzakerelerden de yine bir anlaşma çıkmadı. Öte yandan, Pfizer Ceosu tarafından: Pfizer ve Biontech’in birlikte geliştirdikleri Covid-19 aşısının, yapılan testlerde yüzde 90 oranında başarı sağladığı ve Kasım sonundaki güvenlik dönüm noktasına ulaştıktan sonra acil onay başvurusu yapılacağının belirtilmesi ise olumluydu ve yeniden borsalarda hızla pozitiflik hakim oldu. Önceki birkaç işlem günümde diğer emtialardan negatif yönde ayrışan Petrol’de; OPEC+ kesintilerinin uzatılabileceğine dair beklentilerin de etkisiyle sert yükselişler ortaya çıkarken, Ons Altın ise aşı haberleri sonrasında güvenli liman portföylerinin çıkışı ile 1850 Dolar seviyesine doğru hızla satış yedi. Keza, ABD 10 yıllık tahvil faizleri de yüzde 0.97’e doğru tırmanırken; güvenli liman paraları JPY ve CHF’nin de darbe yediği görüldü. Akabinde ise, gerek Joe Biden’ın: Geniş çaplı bir aşılama için aylar gerekli olduğuna dair söylemi, gerekse AB İlaç Regülatöründen gelen: Pfizer/Biontech aşısının 3.aşama denemelerine dair ellerinde veri olmadıklarına dair açıklama ile tedirginlikler oluştu. Çin’den gelen beklenti altı enflasyon dataları ile başladığımız haftanın ikinci işlem gününde de; ABD seçim sonuçlarının yankıları ve bu bağlamda yeni teşvik paketine dair gelişmeler öncelikli olarak takibimizde olacak. Ayrıca; Covid-19 Pandemisi, Brexit sonrasına yönelik ticaret müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini ve ekonomik takvimde açıklanacak olan verileri de fiyatlama davranışlarına olası etkileri açısından yine izleyeceğiz. 

İç Piyasalarda, Haftanın İlk İşlem Gününde Ralliler Oluştu!
Haftanın ilk işlem gününe; TCMB Başkanlığı’na Naci Ağbal ‘ın getirilmesi ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasına dair haber akışları ile pozitif başlayan TL varlıklarında, uzun zaman sonra gün içerisinde tam anlamıyla ralliler görüldü. Sabah saatlerinde Naci Ağbal’dan gelen açıklamaların yanı sıra, kabine revizyonuna dair artan beklentiler fiyatlamalara temel teşkil ederken; DolarTL ve EuroTL kurlarında gün içerisinde yüzde 6’yı aşan TL lehine fiyatlamalar gördük. Türkiye’nin 5 yıllık kredi temerrüt risk primi 470 seviyesine doğru hızla gerilerken, Borsa İstanbul’da da; Bankacılık(XBANK) Endeksi önderliğinde(Aktif Rasyosunun kaldırılabileceği beklentisiyle) sert yükselişler oluştu. Akşam saatlerinde ise, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan gelen açıklamada: Berat Albayrak’ın istifasının kabul edildiğine yönelik açıklama takip edildi. Yeni haftanın ikinci işlem gününde de, TL varlıklarındaki fiyatlamalar için; iç taraftan kabine revizyonu başta olmak üzere gelecek haber akışlarını öncelikli olarak izleyeceğiz. Ayrıca yine; küresel taraftan risk alma iştahına etki edecek gelişmeleri de takipte olacağız. 

 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum