Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX111120.png

Küresel Piyasalarda; Aşı ve İlaç Haberleri İle Fiyatlamalar Şekil Buluyor!
Yeni haftanın ilk işlem gününde; Pfizer ve Biontech’in birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısına dair haber akışları ile oynaklığın yükseldiği küresel piyasalarda, dünkü işlem gününde de aşı ve ilaç geliştirilmesine dair gelen haber akışları ile oynaklıklar görüldü. Pfizer/Biontech aşısına dair tartışmaların yanı sıra, dün gelen haberlerde; ABD merkezli ilaç şirketi Eli Lilly’nin orta ılımlı Covid-19 semptomları gösteren yüksek riskli kişilerde kullanılmak üzere geliştirdiği antikor tedavisinin FDA’dan acil onay alması olumluydu. Buna karşın; Çinli aşı üreticisi Sinovac’ın geliştirdiği Covid-19 aşısının, Brezilya’daki testlerinin; bazı yan etkilerin ortaya çıkması nedeniyle durdurulduğuna dair haber akışları ise moral bozucuydu. Ekonomik takvimde açıklanan verilerden; Çin enflasyon rakamları beklentilerden zayıf gerçekleşmeler göstererek toparlanmaya ilişkin soru işaretlerini beraberinde getirirken, Almanya’nın vasat ZEW Endekslerinin yanı sıra; İtalya’nın Sanayi Üretimi de kötü gelerek Euro Bölgesi’ne dair endişeleri de artırdı. Birleşik Krallık tarafında da ücret zamlarında öngörülerin üzerinde görülen güçlenmeye karşın, İstihdam azalışı ve bu kapsamda ortaya çıkan İşsizlik Oranı tahminlerden daha büyüktü. ABD’nin yeni teşvik paketine dair gelişmeler de gün boyunca takip edilirken, günün en pozitif haberi ise; AB Kurumlarının, 750 Milyar Euro’luk kurtarma programı ve 1 Trilyon Euro’yu aşan birlik bütçesi konusunda anlaşmasıydı. Haftanın üçüncü işlem gününde de; Covid-19 Pandemisine dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını öncelikli olarak yakip edeceğiz. Ayrıca yine; ABD seçim sonuçlarının yankıları ve bu bağlamda yeni teşvik paketine dair gelişmeler, AB teşvik paketi, Brexit sonrasına yönelik AB-Britanya ticaret müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini ve ECB yetkileri başta olmak üzere majör merkez bankalarından gelecek açıklamaları da; fiyatlama davranışlarına olası etkileri açısından izleyeceğiz. 

Bist100’de Güniçi Rekor Kırıldı, Kapanış Rekoruna da Ramak Kaldı!
Haftanın ilk işlem gününde ralliler oluşan TL varlıkları dünkü işlem gününe pek iyi başlamadı. Kurlarda yukarı yönlü ataklar oluşurken, Borsa İstanbul’da da sabah saatlerinde negatif işlemler ön plandaydı. Berat Albayrak’ın yerine Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirilen Lütfi Elvan görevine başlarken, TBMM’deki yemin töreni sonrasında yaptığı açıklamalarda: Mali disiplin vurgusu yapması TL varlıklarına olumlu yansıdı. Ayrıca, ekonomik takvimde sabah saatlerinde açıklanan; Ağustos ayının çeyreklik işsizlik ortalaması da önceki döneme göre binde 2’lik iyileşmeye işaret etmekteydi. Bu bağlamda da bir miktar TL lehine fiyatlamalar ortaya çıkarken; başta DAX olmak üzere majör borsalarda yaşanan yükselişlerin de desteği ile günün sonunda kapanış rekoru kırıldı. Haftanın üçüncü işlem gününde de, TL varlıklarındaki fiyatlamalar için; iç taraftan kabine revizyonu başta olmak üzere gelecek haber akışlarını öncelikli olarak izleyeceğiz. Ayrıca, iç taraftan Eylül ayının Cari İşlemler Dengesi rakamlarının ve 19 Kasım TCMB/PPK toplantısına dair öngörülerin izleneceği günde; küresel taraftan risk alma iştahına etki edecek gelişmeleri de yine takipte olacağız. 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum