Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX120121.png

Japonya’daki Yeni Mutasyon ve ABD’deki Siyasi Karmaşa; Küresel Piyasaları Tedirgin Ediyor!
Küresel tarafta, yeni haftanın ilk işlem gününe borsalarda; ABD’de, mevcut Başkan Donald Trump hakkında; 6 Ocak’taki Kongre baskını nedeniyle azil soruşturması başlatılmasına yönelik Demokratların girişimi ve yine 20 Ocak’ta yemin ederek göreve başlayacak olan seçilmiş Başkan Joe Biden’ın,  Beyaz Saray’a geçmesine engel olmak için Trump yanlısı bazı aşırı sağcı grupların eylem hazırlığında(akşam saatlerinde FBI tarafından doğrulandı) olduklarına dair haber akışları ile negatif eğilimle başladık. Yine, Covid-19 Pandemisi’nin ABD gibi bazı majör ekonomilerde günlük bazda rekor düzeylerde seyretmesi ile Japonya’da, İngiliz varyantına benzer yayılmacı bir Covid-19 virüsünün(ki akşam saatlerinde; DSÖ, bunun İngiliz varyantında ayrı olduğunu teyit etti) tespit edilmesi de tedirginlik unsurlarıydı. Ayrıca, ABD ve Çin arasında; Ticaret Savaşları ve Tayvan ile ilişkiler üzerinden yeniden artan gerilim de, 20 Ocak sonrasına dair piyasaları tedirgin eden gelişmelerdendi. Akşam saatlerinde dikkatler ABD’ye çevrilirken; Demokratların, Donald Trump’ı: “Başkanlık görevini kötüye kullanarak kurulu düzene karşı ayaklanma örgütleme” suçundan azletmeye yönelik planı açıklandı. Plan’ın ilk aşaması olan; “mevcut Başkan Yardımcısı Mike Pence’in, Anayasa’nın ek 25.maddesini tetiklemesini sağlamak” seçeneği, Cumhuriyetçilerin karşı çıkması üzerine bugünkü oylama öncesinde zora girdi. İki parti arasındaki iplerin halen gergin olmasının yanı sıra; Demokratların, teşvik paketi yerine Trump’ın azline kafa yorması piyasalarda bir miktar tedirginliğe neden olsa da; sabah saatlerinde risk alma iştahında yaşanan sert daralmanın, akşam saatlerinde bir kısmının geri alındığı da görüldü. Haftanın ikinci işlem gününe de piyasalarda; sakinlik ve toparlanma arayışı ile başladık. Ancak, Japonya’daki yeni mutasyon ve ABD siyaset sahnesindeki karmaşa; piyasalar üzerinde yine bir miktar baskı oluşturmuş durumda. Günün devamında; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar, aşılama çalışmaları, olası yeni ABD teşvik paketi, ABD-Çin ilişkileri ve mevcut ABD Başkanı Trump’a yönelik azil soruşturmasıyla alâkalı gelişmeleri yine dikkatle takip edeceğiz. Ayrıca, ekonomik takvimde açıklanacak olan; ABD JOLTS datası ve başkaca gelebilecek önemli haber akışları ile de oynaklıklar görülebilir. 

Yurtiçinde Aşılama; Perşembe veya Cuma Başlayacak!
Yurtiçinde de, yeni haftanın ilk işlem gününe; kurlar ve Borsa İstanbul Ulusal-100 Endeksinde negatif fiyatlamalar ile başladık. Bir ara DolarTL; 7.52, EuroTL; 9.20 seviyesine kadar tırmanış gösterirken, kapanışa doğru kısmen geri çekildiler. Borsa İstanbul ‘da ise; gün boyu karmaşık fiyatlamalar görüldü. Cari İşlemler Dengesi ve Çeyreklik İşsizlik Ortalaması’nın da açıklandığı günde, küresel tarafta risk alma iştahının durumunun yanı sıra; iç jeopolitik/siyasi gelişmeler ve Cumhurbaşkanlığı kabinesi toplantısından çıkacak kararlara dair beklentilerle de oynaklıklar görüldü. Türkiye ve Yunanistan’ın istikşafi görüşmelere başlaması konusunda taraflardan gelen açıklamaların(ki Türkiye tarafı 25 Ocak tarihini açıkladı) yanı sıra; hükumet cephesinden: erken seçimin düşünülmediğine dair gelen açıklamalar ve yine aşılamanın Perşembe ve Cuma günü başlamasının düşünüldüğünün belirtilmesi kritikti. Bugün, TL varlıkları açısından yine; iç ve dış taraftaki önemli haber akışlarını, teknik fiyatlamalar ile birlikte takipte olacağız.

 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum