Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX131120.png

ABD’nin Yeniden Karantina’ya Başlamasının Yanı sıra; Teşvik Paketine Dair Belirsizlik de Borsaları Baskıladı!
Küresel borsalar dünkü işlem gününe, Çarşamba günü Dünya çapında 619 Bin civarına yükselen Covid-19 vakaları ve ilk kez 10 Bin seviyesini aşan ölüm sayıları ile güne negatif başlangıç yaptı. Keza, New York’da bazı karantina tedbirlerinin başlamasının yanı sıra, ABD’nin seçilmiş yeni Başkanı Joe Biden’ın Covid-19 Danışma Kurulu’nda görevlendirdiği Doktorlardan Michael Osterholm’un: ABD’nin 4-6 haftalığına kapanması gerektiğine dair söylemleri de risk alma iştahını baltaladı. Brexit geçiş sürecine dair belirsizliklerin ve uzayan ABD seçim sonuçları nedeniyle ABD’nin yeni teşvik paketine dair azalan umutların da etkili olduğu piyasalar için ekonomik takvimde de önemli datalar takip edildi. Japonya’nın Eylül ayı Çekirdek Makine Siparişleri yüzde 4,4 oranında daralma gösterirken, İngiltere ekonomisinin 3.Çeyrek büyüme oranı da yüzde 15,5 ile beklentilerin altında kaldı. Yine, İngiltere’nin ve Euro Bölgesi’nin Sanayi ve İmalat Üretimi dataları da öngörülerden kötü gerçekleşmeler gösterirken, Almanya’nın TÜFE Oranları da vasat görünüm sergilemeye devam etti.  ABD’nin önemli datalarından TÜFE rakamları da tahminlerin altında kalırken, günün pozitiflik içeren kritik datası ise beklentilerden iyi gelen İşsizlik Maaşı Başvuruları oldu. Akşam saatlerinde yine; Chicago ve California’dan gelen kısmi kapatma haberleri ile mevcut ABD Başkanı Donald Trump’ın, yeni teşvik paketi konusundaki desteğini çekeceğine dair gelişmeler(ki dün akşamüzeri konuşan FED Başkanı Powell’da mali teşviklerin şart olduğunu bir kez daha vurguladı) ile risk alma iştahı darbe yedi. Bugünkü işlem gününde de yine; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını öncelikli olarak takip edeceğiz. Ayrıca yine; ABD seçim sonuçlarının yankıları ve bu bağlamda yeni teşvik paketine dair gelişmeler, AB teşvik paketi, Brexit sonrasına yönelik AB-Britanya ticaret müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini de, majör merkez bankalarından gelecek mesajlar ve ekonomik takvimde açıklanacak olan önemli datalar ile birlikte izleyeceğiz.
 
İç Tarafta; Kurlardaki İyimserlik Dün de Devam Etti!
İç tarafta dünkü işlem gününe; küresel çapta risk alma iştahında görülen daralma nedeniyle kurlarda yine kısmi yükselişler ile başlanırken, ilerleyen saatlerde; uluslararası yatırım bankalarının TL lehine aldıkları pozisyonlara dair açıklamaları ile tekrardan geri çekilmeler oluştu. 19 Kasım TCMB/PPK toplantısına dair yüksek faiz artırımı beklentilerinin fiyatlamalar üzerinde etkili olduğu kurlarda ayrıca, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın: ABD ile F35-S400 gerilimine dair görüşme yapabileceklerine dair söylemleri de etkili oldu.  CDS ve faiz cephesinde görülen iyileşmenin yanı sıra, Borsa tarafı da dünkü işlem gününe direkt pozitif açılış yaparken, öğleden sonra gelen kâr satışları ile sınırlı bir düşüş görüldü. Bugünkü işlem gününde de, TL varlıklarındaki fiyatlamalar için yine; 19 Kasım TCMB/PPK toplantısına dair öngörüler ile TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek yeni normalleşme adımlarını öncelikli olarak izleyeceğiz. Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar datalarının da izleneceği günde, küresel taraftan da yine; risk alma iştahına etki edecek düzeyde önemli gelişmeleri takipte olacağız. 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum