Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX150121.png

Biden, 1,9 Trilyon Dolarlık Paket İstiyor. Ancak, Küresel Resesyon Endişeleri de Fiyatlamaları Etkiliyor!
Küresel tarafta, dünkü işlem gününe; karmaşık ve sığ fiyatlamalar ile başladık. Gün içerisinde ABD’nin seçilmiş yeni Başkanı Joe Biden’ın, ABD saati ile 19:15(TSİ Cuma 03:15)’te açıklayacağı ekonomi programına dair beklentiler bir yandan fiyatlanmaya çalışılırken, diğer yandan ise; pandeminin devam eden negatif etkileri kaynaklı olarak endişelerle bazı varlıkların baskı altında kaldığı görüldü. Almanya GSYİH’sının 2020 yılında yüzde 5 oranında daralma gösterdiği açıklanırken, Çin’de de 8 ay sonra ilk kez Covid-19 kaynaklı bir ölüm gerçekleşmesi tedirginlik unsuruydu. Yine, Trump Yönetimi’nin Çin Ordusu ile bağlantılı olarak nitelendirilen bazı önemli Çin şirketlerini kara listeye alması da önemli gelişmelerdendi. Joe Biden’ın açıklayacağı paketin büyüklüğünün minimum 2 Trilyon Dolar düzeyinde olacağına dair gelen bazı haber akışları; piyasaları ayakta tutmaya çalışan unsurların başında gelirken, ayrıca FED ve ECB tarafından gelen açıklamalar ve ekonomik verilerle de piyasalarda bir miktar oynaklık oluştu. Açıklanan ECB tutanaklarında; üyelerin, PEPP(Pandemi Acil Durum Varlık Alım Programı)’e dair tartışmalarının ön plana çıktığı anlaşılırken, ekonominin desteklenmesi için ek teşviklerin şart olduğu ve kurun enflasyon üzerindeki etkilerinin de takip edildiği vurgulandı. Ekonomik takvimde ABD’de açıklanan kritik veride; Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları 965 Binlik artışla yaklaşık olarak son 4,5 ayın en kötü seviyesinde gerçekleşme gösterdi. FED Başkanı Jerome Powell ise akşam saatlerinde yaptığı açıklamalarda; Geçtiğimiz Ağustos ayında duyurduğu yüzde 2’lik esnek ortalama enflasyon stratejisine bağlı olduklarını yinelerken, enflasyonda sorun ve dengesizlikler görmedikleri sürece faiz artırımı yapmayacaklarını da deklare etti. Powell ayrıca, yaptığı açıklamalarının devamında: maksimum istihdam hedefinden çok uzakta olduklarını da söyledi. Yeni güne; ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın açıkladığı ekonomi paketi ile başladık. Biden’ın, toplamda 1,9 Trilyon Doları bulan ekonomi programında; daha önce 600 Dolar olarak ödenen maaş çeklerine 1400 Dolar daha ilave edilmesi, saatlik asgari ücretin minimum 15 Dolar’a(şuan 7,25 Dolar) çıkartılması, 400 Milyar Dolarlık kısmın pandemi ile mücadele için ayrılması ve 350 Milyar dolarlık kısmın da yerel yönetimlere tahsis edilmesi gibi önemli başlıklar var. Günün devamında yine Biden’ın ekonomik planının yankılarını takipte olacağız. Ayrıca; “Covid-19 Pandemisi”ne yönelik rakamlar, aşılama çalışmaları, ABD-Çin ilişkileri ve Brexit Ticaret Anlaşması’na dair yeni gelişmeleri de yine dikkatle takip edeceğiz. Keza, ekonomik takvimde açıklanacak olan; Birleşik Krallık ‘ın GSYİH Değişimi ve İmalat/Sanayi Üretimi ile ABD’nin Perakende Satışlar ve İmalat/Sanayi Üretimi verileri ve yine majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla da piyasalarda oynaklıklar görülebilir. 

Yurtiçinde; Aşılama Çalışmaları Bugün de Gündemin Üst Sırasında Olacak!
Yurtiçinde, dün sabah saatlerinde; borsa tarafında yine pozitif açılış görülürken, güne negatif başlayan kurlarda da aşılamanın başlaması ve OECD gibi bazı uluslararası kurumların, Türkiye’ye yönelik GSYİH tahminlerini yukarı yönlü revize etmelerinin etkileri ile pozitif fiyatlamalar ortaya çıktı. Dün, ayrıca TCMB ve BDDK’nın haftalık istatistikleri de takip edilirken; borsanın kapanışa doğru düzeltme yaşadığını, buna karşın; akşam saatlerinde FED Başkanı Powell’ın açıklamalarından nemalanan kurlarda ise TL lehine fiyatlamalar olduğunu gördük.  Bugün de, TL varlıkları açısından; iç ve dış taraftaki önemli haber akışları ve verileri, teknik fiyatlamalar ile birlikte yine takipte olacağız.

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum