Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX151020.png

Avrupa’da Dikkatler; AB Liderler Zirvesi’nde Olacak!
Dün küresel piyasalar yeni güne kısmen pozitif başlangıç yaparken, Çin ve Homg Kong borsaları ise; Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Shenzhen kentine yaptığı ziyareti sırasında yapmış olduğu açıklamaların, beklentileri karşılamaktan uzak olması ile satış baskısı altına girdi. Akabinde ise, Avrupa seansı öncesinde piyasalara düşen; Dünya Ticaret Örgütü’nün, ABD’nin Boeing’e sağladığı yasa dışı sübvansiyonlar nedeniyle AB’den ABD’ye 4 Milyar Dolarlık ek gümrük vergisi uygulanmasına onay verdiğine dair haber akışları tedirginliğe neden oldu. Ayrıca, ertesi bugün başlayacak olan AB Liderler Zirvesi öncesinde Brexit konusunda sızdırılan taslak metin ile Pound ve borsalar üzerinde baskı oluştu. AB Liderlerinin Britanya’ya; Anlaşmanın ilerleyişinin halâ yeterli olmadığını açıklayacakları ve anlaşmasız ayrılık konusunda hazırlıkların hızlandırılmasının kararının verileceğine dair haber akışları negatif fiyatlamaları beraberinde getirirken, ilerleyen saatlerde Almanya Başbakanı Merkel’in: Bir anlaşmanın gerçekleşmesi için tarafların birlik içerisinde hareket ettiğine dair söylemi ile toparlanmalar ortaya çıktı. Keza, bir üst düzey AB yetkilisine dayandırılan haberlerde; Her ne kadar anlaşma sağlanmamış olsa da bir miktar ilerleme sağlandığının belirtilmesi de pozitifti. Dünkü Ekonomik takvimde ise; Japonya ve Euro Bölgesi’nin Sanayi Üretimi dataları beklentilerden kötü gerçekleşmeler gösterirken, ABD’nin Üretici Fiyat Endeksi verileri öngörülerden iyiydi. ABD’de önemli bankaların(Bank Of America, Wells ve Goldman Sachs) bilançoların da takip edildiği günde, akşam saatlerinde ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in: “Coronavirüs yardım anlaşmasının seçimlerden önce gerçekleşmesi olası değil” şeklindeki söylemleri ile risk alma iştahı bir kez daha darbe yedi. Yeni günde de küresel tarafta yine; Covid-19 Pandemisi, Brexit müzakereleri, ABD-Çin ilişkileri ve yeni ABD kurtarma paketi gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerine dair gelişmeleri dikkatle takip edeceğiz.  Ayrıca, ekonomik takvimde açıklanacak olan ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları gibi bazı önemli datalar, önemli küresel şirketlerin açıklayacakları bilançolar ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla da piyasalarda oynaklıklar görülebilir.  

Havanın Kısmen Pozitife Döndüğü İç Tarafta; Jeopolitik Meseleler Yine de Gündemimizde!
İç tarafta dün sabah saatlerinde, kurlarda yine yukarı yönlü hareketler oluşurken; küresel tarafa paralel kısmen pozitif açan Borsa endeksleri de, iç siyasi ve jeopolitik meselelere dair tedirginlikle satış baskısı altına girdi. Öğlen saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın: Kanuni ve Fatih gemilerinin sondaj çalışmalarından yeni müjdeler beklediklerine dair söylemeleri sonrasında; Kimya, Petrol, Plastik(XKMYA), Madencilik(XMADN) ve Elektrik(XELKT)  sektörleri öncülüğünde borsada pozitif fiyatlamalar ortaya çıktı. Buna karşın, DolarTL(USDTRY); iç dinamiklerin yanı sıra küresel tarafta da ABD Doları’nın güçlenmesi ile yeni rekor seviyelerini test etti. Akşamüzeri ise, Alman Hükumet Kaynaklarından gelen: İleride yaptırım ihtimali göz ardı edilmese de şuan için(Bugün başlayacak olan AB Liderler Zirvesi’nde) Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri için her hangi bir yaptırım düşünülmediğine dair söylemelerle TL varlıkları bir kez daha pozitif yönde etkilendi. Yurtiçinde yeni işlem gününde de; jeopolitik risklerin durumunu yine öncelikli olarak takipte olacağız. Ayrıca, CDS ve faiz cephesinde oluşan fiyatlamalar ile yaklaşan TCMB/PPK toplantısı öncesinde TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek olası yeni hamleler de volatil hareketlere neden olabilir. 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum