Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX151220.png

ABD Teşvik Paketi Belirsizliği ve Tam Kapanma Endişeleri, Küresel Risk İştahını Baltalıyor!
Geçtiğimiz hafta sonunda Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen arasında gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde Brexit Ticaret Anlaşması müzakerelerinin devam etmesi yönünde çıkan karar, yeni haftanın başlangıcında; ABD’de aşılamanın başlayacak olması ve yine ABD Kongresi’nde görüşmeleri başlayacak olan yeni teşvik paketine dair beklentiler ile birlikte risk alma iştahına olumlu yansıdı. AB Brexit Baş Müzakerecisi Michel Barnier’in, Brüksel’deki AB ülkelerinin daimi elçilerine vermiş olduğu brifingde: Britanya ve AB’nin halen anlaşmasının mümkün olduğuna dair söylemi pozitif karşılanırken, FDA’nın geçtiğimiz Cuma günü Pfizer/Bipntech aşısına verdiği onay sonrasında aşıların hızla eyaletlere dağıtılmaya başlanması da umutları artırdı. Çin ticaret Bakanlığı’nın: AB ile yapılan görüşmelerde ortak yatırım anlaşmasına yaklaşıldığına dair açıklaması da pozitifliği artırırken, akşam saatlerinde ise dikkatler; ABD’nin teşvik paketine çevrildi. Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi arasında gerçekleştirilen görüşmede halen belirsizliklerin olduğunun anlaşılması ve aşılamanın dün fiili olarak başlamasına karşın New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun: Yeniden tam kapanmaya gidebileceklerine dair söylemleri ile risk iştahında hızla daralma ortaya çıktı. Borsalar ve emtialarda geri çekilmeler ortaya çıkarken, güvenli liman varlıklarına da geri dönüşler görüldü. Haftanın ikinci işlem gününde de, küresel tarafta; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını, ABD ‘nin yeni teşvik paketine dair gelişmeleri, Brexit sonrası AB-Britanya ticaret anlaşmasına yönelik müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan diğer gündem maddelerini izleyeceğiz. Çin’den gelen önemli datalar ile başladığımız küresel ekonomik takvimde; Birleşik Krallık’ın İş İstatistikleri ve ABD’de Sanayi/İmalat Üretimi rakamlarının da açıklanacağı günde, ayrıca; yarınki FED/FOMC kararları öncesinde majör merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamalar da oynaklıklara neden olabilir. 

CAATSA Yaptırımları Meselesi, Bugün de İç Piyasaların Gündeminde Olacak!
Dün, iç tarafta ise; borsa açılışıyla beraber yeni rekorlar kırılırken, ABD Başkanı Trump’ın; Türkiye’ye yönelik CAATSA yaptırımlarını da içeren Savunma Bütçesi’ni veto edeceğine dair açıklaması sonrası kısmen pozitif başlayan kurlar da sabah saatlerinde dalgalanma oluştu. Ekonomik takvimde açıklanan Ekim ayının Sanayi Üretimi datası ise; senelik bazda yüzde 10.2 ile beklentilerin ve önceki ayki gerçekleşmelerin üzerinde artış gösterdi. Akşam saatlerinde; ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun talebi üzerine ABD’den, Türkiye’ye yönelik bazı CAATSA maddelerinin uygulanmasına dair karar çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükumet yetkililerinin gerek konuya dair açıklamaları, gerekse ekonomi politikalarına dair söylemleri sonrasında kurlarda yine dalgalanmalar ortaya çıkarken, yaptırımların şimdilik görece zayıf olması nedeniyle yukarı yönlü ataklar sınırlı kaldı. Yurtiçinde haftanın ikinci işlem gününün devamında da; ABD’nin CAATSA yaptırımlarının yankıları dikkatle takip edilecek. Ekonomik takvimde; Kasım ayının Merkezi Hükumet Bütçe Dengesi’ni takip edeceğimiz günde, hükumet tarafından yapılması düşünülen yapısal reformlara dair gelebilecek açıklamalar ile TCMB ve BDDK gibi kurumların yapabilecekleri yeni normalleşme adımları da önem arz edecek. Keza, küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile de -dolaylı olarak- TL varlıklarında oynaklıklar görebiliriz.

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum