Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX161020.png

ABD’de; Teşvik Paketi, AB’de Brexit Görüşmeleri Gündemin En Üst Sırasında!
Dün küresel piyasalar yeni güne, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in: “Coronavirüs yardım anlaşmasının seçimlerden önce gerçekleşmesi olası değil” şeklindeki söylemleri ile negatif başlangıçlar yaptı. Ayrıca, önceki gün küresel çapta günlük bazda rekor düzeye(381 Bin civarı) ulaşan Covid-19 vakaları sonrasında İngiltere ve Fransa gibi önemli ülkelerin kısmen karantinaya girme kararı alması da risk alma iştahını olumsuz yönde etkiledi. Yine, dün başlayan AB Liderler Zirvesi’nin öncesinde gelen bazı açıklamalarda; Brexit konusunda anlaşmazlıkların hayli fazla olduğunu belirtilmesi de bir diğer baskı unsuruydu. Ekonomik takvimde açıklanan verilerde; Çin enflasyon rakamları beklentilerin altında gerçekleşmeler gösterirken, ABD’nin kritik verilerinden Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları da öngörülerden kötüydü. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin dün yaptığı açıklamalarda da önceki günkü söylemlerine paralel ifadeler kullanırken, risk alma iştahının hayli düşmesi ile borsaların yanı sıra; emtialar ve ABD Doları’nın karşısındaki birçok para biriminde küresel çapta sell-off(portöy boşaltma) yaşandı. Yatırımcılar, ABD Doları’nın yanı sıra; tahvillerde de pozisyon alırken, bu kapsamda tahvil faizlerinin de hızla düşüş gösterdiği(tahvillere gelen taleple tahvillerin anaparası artış gösterirken, buna karşın faiz oranları da düşüyor) görüldü. ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 0.70’in altına gerilerken, Almanya’nın 10 yıllık tahvil faizleri ise 13 Mart’tan bu yana en düşük seviyelerini test etti. Akşamüzeri ise piyasalarda Donald Trump’ın açıklamaları ile ters fiyatlamalar ortaya çıktı. Trump: Teşvik paketinin 1,8 Trilyon Doların üzerinde olabileceğini söylerken, bunun seçimlerden önce de olabileceğini söylemesi ile risk alma iştahında toparlanmalar ortaya çıktı. ABD Senatosunun Cumhuriyetçi çoğunluk lideri Mith McConnell’ın; Covid-19 kurtarma paketinin miktarının artırılmasına karşı çıkmasının etkisiyle tedirgin başladığımız haftanın son işlem gününde de küresel tarafta yine; Covid-19 Pandemisi, Brexit müzakereleri, ABD-Çin ilişkileri ve yeni ABD kurtarma paketi gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerine dair gelişmeleri dikkatle takip edeceğiz.  Ayrıca, ekonomik takvimde açıklanacak olan ABD Sanayi Üretimi ve Euro Bölgesi TÜFE oranları gibi bazı önemli datalar, küresel şirketlerin açıklayacakları bilançolar ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla da piyasalarda oynaklıklar görülebilir.  

İç Tarafta ise Yine; Jeopolitik Meseleler Gündemimizde!
İç tarafta dün sabah saatlerinde, küresel tarafta daralan risk alma iştahına paralel olarak TL varlıkları değer kayıpları gösterirken, borsa tarafında da negatif açılış ortaya çıktı.  Ekonomik takvimde açıklanan Eylül ayı Konut Satışları önceki ayki satış rakamının hayli altında kalırken, Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi’nde de Eylül ayında görülen 29 Milyar 670 Milyon TL’lik açık sonrası 9 aylık açık 140 Milyar TL’yi aştı. İlerleyen saatlerde Ermenistan ve Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik bazı iddiaları dillendirmesi ile artan jeopolitik riskler de, küresel taraftaki riskler ile birlikte Bist ve kurlar üzerinde olumsuzluklara neden oldu. Ermenistan’ın: “Türkiye, insani yardım uçaklarına hava sahasını kapatıyor” şeklindeki söylemi sonrasında, Yunanistan tarafı da; Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın uçağının Irak dönüşü sırasında Türkiye tarafından yaklaşık 20 dakika boyunca havada bekletildiğine dair açıklamalarda bulunarak ortamı gerdi. Almanya tarafından; önceki günkü olumlu söylemlere karşın, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki enerji çalışmalarına yönelik Dışişleri Bakanı Heiko Mass’dan gelen bazı olumsuz açıklamalar da tedirginliğe neden oldu. Japon kredi derecelendirme kuruluşu R&I’nin Türkiye’nin kredi not görünümünü durağandan negatife indirmesi ile başladığımız yurtiçinde de haftanın son işlem gününde; jeopolitik risklerin durumunu yine öncelikli olarak takipte olacağız. Ayrıca, CDS ve faiz cephesinde oluşacak fiyatlamalar ile yaklaşan TCMB/PPK toplantısı öncesinde TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek olası yeni hamleler ve yine TCMB tarafından bugün açıklanacak olan beklenti anketleri de volatil hareketlere neden olabilir. 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum