Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX160421.png

ABD Tahvil Faizlerindeki Düşüş ve Haftalık İşsizlik Maaşı Başvurularının Pozitif Sonuçları Piyasalara Yaradı!

Dün, iç tarafta; bir süredir dikkatlerin çevrildiği TCMB/PPK kararları takip edildi. Karar metninde; faiz oranlarının sabit bırakıldığı ve enflasyon hedefine ulaşana kadarki süreçte faizin enflasyondan yüksek olmaya devam edeceği belirtilirken, buna karşın; “gerektiğinde ilave sıkılaştırma yapılacağına” dair ifadenin metinden çıkartılması ile TL kurlarında dalgalanmalar ortaya çıktı. Akşamüzeri ABD tahvil faizlerindeki geri çekilmelerle ise TL lehine fiyatlamalar biraz daha ön plana çıktı. Küresel tarafta ise; kısmen satış baskısı ile başlanılan günün devamında; ABD ve Rusya’nın karşılıklı yaptırım ve nota hamlelerinin bir miktar tedirginliği ortaya çıktı. Yine, günlük bazda Covid-19 vaka sayılarında 800 Bin seviyelerinin yeniden aşılması ile 3.dalga endişelerinin giderek arttığı bir ortamda; AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşılarının kullanımına bazı ülkelerde ara verilmesi de diğer tedirginlik unsurlarıydı. Buna karşın, güvenli liman fiyatlamaları ile tahvillere gelen taleple; ABD’nin uzun vadeli tahvil faizlerinde görülen sert geri çekilmeler ve ABD’de açıklanan Haftalık İşsizlik Maaşı Başvurularında 576 Bin ile 19 Mart 2020’den bu yana en düşük seviyenin görülmesi ile borsalar, emtialar ve ABD Doları’nın karşısındaki para birimlerinin çoğunda pozitif fiyatlamalar ortaya çıktı. Diğer taraftan, dün akşam ABD Hazinesi’nin duyurduğu raporda: Hazine Tahvillerindeki yabancı çıkışının 65 Milyar Dolar ile 2018 Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşması dikkat çekti. Ancak, bu durumun; geçen ayki tahvil faizi rallisinde daha yüksek getiri sağlamak için ve yine Japonya’daki Mart mali yılsonuyla alakalı olabileceğine dair öngörüler; piyasalardaki olası bir panik havasını engelledi. Küresel tarafta haftanın son işlem gününde de; 3. Dalga endişeleri kapsamında Pandeminin durumu(aşılama ve karantina gelişmeleri dahil) öncelikli olarak takibimizde olacak. Ticaret savaşları ve jeopolitik riskler gibi diğer kritik hususların da önem arz edeceği günün, ekonomik takvimine; Çin’den gelen kritik veriler ile başladık. Günün devamında da; Euro Bölgesi’nin TÜFE rakamları, ABD’nin Konut Başlangıçları ve İnşaat İzinleri gibi kritik veriler ve yine tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla da piyasalarda oynaklıklar oluşabilir. İç tarafta da; CDS ve tahvil hareketleri, jeopolitik meseleler ve PPK kararlarının yankıları ile TL varlıklarında volatil işlemler görebiliriz.

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum