Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX170221.png

Bullard’ın Açıklamaları Piyasaları Vurdu, Bugün de FOMC Tutanakları Takip Edilecek!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe de; günlük Covid-19 vaka sayılarının son 7 ayın en düşük seviyelerine gerilemesi ile risk alma iştahı güçlü başladık ve ABD vadelileri rekorlar tazeledi. Avrupa borsalarında da pozitif hareketler ortaya çıkarken, ekonomik takvimde takip edilen Euro Bölgesi’nin 4.Çeyrek GSYİH Değişiminin sınırlı da olsa yeniden daralmaya işaret etmesi ile moraller de kısmen bozuldu. Yine, Moody’s’in hazırladığı raporda; bu yıl EMEA(Avrupa, Orta Doğu ve Afrika)’daki sorunlu şirket sayısının tarihi zirveye yakın seyredeceğinin belirtilmesi ve Biden Hükumetinin Kuzey Akım-2 boru hattına yaptırımları gözden geçirdiğine dair haber akışları sonrasında ABD ile AB arasındaki ilişkilerin bozulabileceğine dair endişelerle risk alma iştahında daralma görüldü. Keza, St.Louis FED Başkanı James Bullard’ın yaptığı açıklamada: Bu yıl enflasyonun artmasını beklediğine dair açıklamaları sonrasında, FED’in de beklenenden erken faiz artırımına gidebileceğine dair artan endişeler ile ABD 10 yıllık tahvil faizleri, gün içerisinde 1.331 ile yaklaşık olarak son 1 yılın en yüksek seviyelerini test etti. Düşen risk alma iştahı ile borsalar ve emtialar satış yerken, ABD Doları’nın karşısındaki para birimlerinin zayıflaması ile Dolar Endeksi’nin de güçlendiği görüldü. Yine; Çin’in, ABD’ye yönelik nadir metal ihracatını kısıtlayacağına dair haber akışları da tedirginliğe neden olan bir diğer unsurdu. Yeni güne de; risk alma iştahı zayıf başladık. Günün devamında önemli gündem maddeleri olarak küresel tarafta yine; ABD yardım paketi konusunu öncelikli olarak takipte olacağız. Ayrıca; önemli şirket finansalları, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu), İtalyan hükumetine dair gelişmeler ve Ticaret Savaşları gibi diğer önemli konulara dair gelebilecek haber akışları takibimizde olacak.  Ekonomik takvimde açıklanacak olan; Birleşik Krallık’ın enflasyon oranları, ABD’nin ÜFE, Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar gibi önemli datalarla da piyasalarda bir miktar oynaklıklar görebiliriz. Keza, ECB’nin varlık alım programıyla ilgili para politikası duyurusu ve FED’in 26-27 Ocak tarihlerinde yapmış olduğu FOMC toplantılarının tutanakları da önem arz edecek.

 

Küresel Risk alma İştahındaki Daralma TL Varlıklarına da Olumsuz Yansıdı!

Yurtiçinde de, dünkü işlem gününe yine pozitif başlangıçlar gördük. Borsa İstanbul’da tüm zamanların rekor seviyelerinin test edildiği 21 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyelere kadar çıkılırken, kurlarda da yaklaşık olarak son 6,5 ayın en düşük seviyeleri yenilendi. Öğleden sonra ise, küresel tarafta risk alma iştahını düşürecek açıklama ve haber akışları sonrasında ters fiyatlamalar ortaya çıktı. Yurtiçinde, yeni işlem gününde de yine; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışlarını, TL varlıklarına etkileri açısından dikkatle izleyeceğiz.  Ayrıca, yarın yapılacak olan TCMB/PPK toplantısına yönelik beklentiler ve yine TCMB ve BDDK gibi regülatörlerden gelebilecek ekstra hamlelerle de oynaklıklar görebiliriz.

 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum