Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DXY170321.png

Küresel Tarafta Tüm Dikkatler; FED/FOMC Kararlarında!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününde; hem borsalarda, hem de ABD tahvil faizleri ve dolar endeksinde karmaşık fiyatlamalar gerçekleşti. ABD’nin yeni teşvik paketi kapsamında ödenecek maaş çeklerinin 10 gün içerisinde ödenmeye başlanacağına dair haber akışlarıyla güne pozitif başlandı. Asya seansında açıklanan verilerde; Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Ocak ayında Sanayi Üretiminin aylık yüzde 4,3 artarken, yıllık bazda yüzde 5,2 azaldığını açıkladı. Öğlen saatlerinde Avrupa’da açıklanan diğer veride; ZEW’in düzenlediği Ekonomik Güven Endeksi, Mart’ta geçen aya göre 5,4 puan artarak 76,6 puana yükseldi ve 74,00 beklentinin üzerinde gerçekleşme gösterdi. Dün açıklamalarda bulunan İngiltere Merkez Bankası(BOE) Başkanı Bailey: “Bankanın tahvil alımlarına 2021’de devam edeceğini söyledi. İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Andrew Bailey, bankanın 2021 yılında tahvil alımlarına negatif faizlerin özel yatırımları ve işletme tasarruflarını olumsuz etkilemesine karşın devam edeceğini” söyledi. Bailey, ayrıca: İngiltere'de enflasyonda kısa vadede hükümetin teşvik adımları ile parlamalar beklendiğini ancak enflasyonun yüzde 2 hedefinin altında kalacağını öngördüklerini aktardı. ABD seansında ilk etapta Şubat ayına ait Perakende Satış verileri açıklandı. Açıklanan verilerde; Perakende Satışlar geçen ay, bir önceki aya kıyasla yüzde 3 düşüşle 561,7 milyar dolar oldu ve yüzde 0,5’lik daralma öngörüsüne nazaran hayal kırıklığı oluşturdu. Dün ABD’de ayrıca, Şubat ayına ilişkin Sanayi Üretimi ve Kapasite Kullanım verileri de açıklandı. Sanayi Üretimi, Şubatta bir önceki aya göre yüzde 2,2 azalma gösterirken; yüzde 0,6’lık artış yönündeki tahminler karşılanamadı. Yine, Kapasite Kullanım Oranı datası da Şubat ayında yüzde 75,8’lik beklentinin altında kalarak, 73,8 seviyesinde geldi. Açıklanan bu veriler sonrasında ABD tahvil faizlerinde bir miktar oynaklıklar ortaya çıktı. Bugün, ekonomik takvimde açıklanacak verilerde; Uluslararası Enerji Ajansı Aylık Petrol Raporu, Euro Bölgesi TÜFE Oranları, ABD İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları ile yine ABD’den Enerji Bilgi İdaresi’nin Haftalık Ham Petrol Stokları takip edilecek. Covid-19 Pandemi ve aşılama çalışmaları ile Ticaret Savaşları gibi bazı konulara dair gelişmelerin de izleneceği günün, hiç kuşkusuz en önemli gündem maddesi ise; akşam saatlerinde(TSİ 21:00) ABD’de açıklanacak olan FED-FOMC kararları ve hemen akabinde(TSİ 21:30) FED Başkanı Powell’ın düzenleyeceği basın toplantısı olacak. Öyle ki, kararlar ve basın toplantısı ile birlikte; ABD Doları ve ABD tahvil faizleri üzerinden birçok enstrümanda sert fiyat hareketleri görebiliriz.

 

Yurt içi Tarafta da, TCMB Öncesi Dikkatler; FED'te Olacak!

Yurtiçinde de, haftanın ikinci işlem gününde sabah saatlerinde; küresel taraftaki pozitif havaya paralel olarak Borsada pozitif, kurlarda TL lehine işlemler gördük. Yine, sabah saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Anadolu Ajansı'nda ekonomik reform paketine ve gündemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Elvan: Pakete ilişkin takvimin en geç Salı günü açıklanacağını, yabancı yatırımcılara da paketle ilgili kapsamlı bilgi verileceğini belirtti. Pakette yer alan fiyat istikrar komitesinin arz şoklarını inceleyeceğini ifade eden Elvan, rekabetçi piyasa mekanizmasına müdahale edilmeyeceğini vurguladı. Elvan’ın açıklamalarının etkileri, küresel etkenler nedeniyle sınırlı kaldı. TL varlıkları açısından bugün yurtiçinde; fiyatlamaları etkileyecek haber akışlarını takip edeceğiz. Ayrıca, küresel taraftan da; başta FED/FOMC kararları ve FED Başkanı Powell’ın basın toplantısı olmak üzere önemli veri ve konulara dair gelecek haberler ile de TL varlıklarında oynaklıklar görülebilir.

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Işık Menkul internet sitesi www.isikmenkul.com üzerindeki her türlü kullanım ve tasarruf yetkisi Işık Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'ye aittir.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum