Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX181220.png

ABD’de Moderna Aşısı Onay’a Yaklaştı, Dikkatler ise Teşvik Paketi’nde! 
Küresel tarafta, dünkü işlem gününe de; önceki akşam FED’in açıkladığı FOMC kararları ve FED Başkanı Powell’ın açıklamaları ile genişlemeci ve düşük faizli politikaların devam edeceğinin anlaşılmasının etkisiyle pozitif başlangıç yapıldı. Keza, ABD’nin yeni teşvik paketi ve Brexit Ticaret Anlaşması’na yönelik; taraflar arasındaki uzlaşma ihtimalinin güçlendiğine dair gelen haber akışları ve yine ABD’de; Moderna aşısının onaylanması için FDA’nın yapması beklenen toplantılara dair olumlu beklentiler de pozitif fiyatlamaları destekleyen unsurlardandı. Ekonomik takvimde açıklanan verilerden; Euro Bölgesi TÜFE rakamları zayıf görünümünü devam ettirirken, ABD’nin İşsizlik Maaşı Başvuruları ve Philadelphia FED Ekonomik Aktivite Endeksleri de beklentileri karşılayamadı. Buna karşın, yine ABD’de açıklanan önemli verilerden; İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları’nda öngörülerin üzerinde gerçekleşmeler görüldü. Dün ayrıca, İsviçre ve İngiltere Merkez Bankalarının kararları da takip edildi. Her iki merkez bankası da faiz oranlarını sabit bırakırken, İngiltere Merkez Bankası(BOE)’nın parasal genişleme miktarı da değişmedi. Akşamüzeri gelen; ABD’deki iki sağlık çalışanın Pfizer/Biontech aşısı olduktan sonra semptomlar gösterdiğine dair haber akışları kısmen tedirginliğe neden olsa da, bu aşıya alternatif olarak görülen Moderna aşısının FDA ‘dan tavsiye alması ile risk iştahı korundu. Rekor seviyelere yükselen Covid-19 vaka sayıları sonrasında kısmen düzeltme hareketleri ile başladığımız yeni işlem gününde de, küresel tarafta; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını, ABD ‘nin yeni teşvik paketine dair gelişmeleri, Brexit sonrası AB-Britanya ticaret anlaşmasına yönelik müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan diğer gündem maddelerini izleyeceğiz. Küresel ekonomik takvimde de; Almanya ÜFE rakamları ve Euro Bölgesi Cari İşlemler Dengesi gibi önemli datalar kritik olacak. Ayrıca, BOJ(Japonya Merkez Bankası)’un açıkladığı kararların yankılarının da takip edileceği günde; FED ve ECB gibi diğer majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla da küresel piyasalarda oynaklıklar görebiliriz. 

İç Tarafta; 24 Aralık’taki TCMB/PPK Toplantısına Dair Beklentiler Fiyatlanmaya Başlandı!
Dün, iç tarafta; gerek küresel cephede risk alma iştahında devam eden artış kaynaklı, gerekse ABD ve AB ile ilişkiler konusunda hükumet cephesinden gelen ılımlı açıklamaların etkisiyle TL lehine fiyatlamalar ortaya çıktı. Ayrıca, önceki gün TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın: Sıkılaştırma hamlelerinin devam edebileceğine dair vermiş olduğu sinyaller sonrasında, 24 Aralık’ta yapılacak olan TCMB/PPK(Para Politikası Kurulu) toplantısından bir faiz artırımı çıkacağına dair artan beklentilerle de TL varlıkları güçlendi. Türkiye’nin 5 yıllık temerrüt risk primi Mart ayından bu yana ilk kez 350 seviyesinin altına gerilerken, kurlarda da TL lehine işlemler oluştu. Borsa tarafı ise açılışın değerinin altında kapanış yapmasına karşın, tüm zamanların rekor kapanış seviyesini yeniledi. Yurtiçinde, haftanın son gününde de; ABD ve AB ile ilişkiler konusunda hükumet cephesinden gelecek açıklamalar dikkatle takip edilecek. Ayrıca, 24 Aralık’ta yapılacak olan TCMB/PPK toplantısına dair ortaya çıkacak beklentiler ve yine; TCMB ve BDDK gibi kurumların yapabilecekleri yeni normalleşme adımları da önem arz edecek. Keza, küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile de -dolaylı olarak- TL varlıklarında oynaklıklar görebiliriz.

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum