Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX191020.png

Çin’in 3.Çeyrek Büyüme Rakamları Beklentilerin Altında Kaldı!
Geçtiğimiz Perşembe günü akşamüzeri ABD Başkanı Donald Trump’ın: Teşvik paketinin 1,8 Trilyon Doların üzerinde olabileceği ve bunun seçimlerden önce de olabileceğini söylemesi ile risk alma iştahında başlayan toparlanmalar, Cuma sabaha karşı ABD senatosunun Cumhuriyetçi çoğunluk lideri Mith McConnell’ın; Covid-19 kurtarma paketinin miktarının artırılmasına karşı çıkması ve 400 Bin sınırına dayanan global çaptaki günlük Covid-19 vaka artışların etlisiyle bir miktar zayıflık gösterdi. Dünya Sağlık Örgütü’nün: Remdesivir’in Covid-19 tedavisinde işe yaramadığına dair açıklamaları da tedirginliğe neden olurken, ilacın üreticisi Gilead’dan itiraz geldi. Aşı çalışmaları konusunda da, Avrupa İlaç İdaresi Başkanı: 2021’in ilk çeyreğinde 3 farklı aşıya onay verilebileceğini söylerken, Pfizer ve Biontech’in ortaklaşa oluşturduğu Covid-19 aşısının ise son aşama testlerinin başarılı gittiği ve Kasım ayının 3.haftasında acil onay başvurusu yapılabileceği kaydedildi. Günün kalanında ise dikkatler yine; AB Liderler Zirvesi’nin ikinci gün oturumundaki Brexit tartışmaları, ekonomik veriler ve ABD’nin yeni teşvik paketine çevrildi. Britanya Başbakanı Boris Johson yaptığı açıklamalarda: AB’nin “Serbest Ticaret Anlaşması” fikrini terkettiğini ve bu yaklaşımda bir değişikliğe gitmedikçe anlaşma yapmayacaklarını dile getirirken, en azından Britanya tarafının görüşmelerden ayrılmadığını belirtmesi ile müzakerelerin devam edeceğinin ortaya çıkması Pound üzerinde pozitif fiyatlamaları beraberinde getirdi. Ekonomik takvimde; Euro Bölgesi’nin Eylül ayı TÜFE Rakamları beklentilere paralel gerçekleşmeler gösterirken, Avrupa Merkez Bankası yetkililerinden gün boyu gelen açıklamalar da takip edildi. ABD tarafında açıklanan ekonomik datalardan;  Eylül ayı Perakende Satışları beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterirken, Sanayi ve İmalat Üretim rakamları ile yine aynı dönemin Kapasite Kullanım Oranı da tahminleri karşılayamadı. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, Yeni Teşvik Paketi konusunda Beyaz Saray’a 48 saat tanımasına karşın: aradaki farklılıkların giderilebileceğine inandığına dair açıklamaları ile pozitif başladığımız yeni haftanın ilk işlem gününde, Çin ‘den gelen iyimser bazı verilere(Sanayi Üretimi, Perakende Satışlar ve İşsizlik Oranı) karşın; 3.Çeyreğin büyüme rakamları ise öngörülerin altında kalarak bir miktar tedirginliğe neden oldu. Günün devamında küresel tarafta yine; Covid-19 Pandemisi, Brexit müzakereleri, ABD-Çin ilişkileri ve yeni ABD kurtarma paketi gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerine dair gelişmeleri dikkatle takip edeceğiz.  Ayrıca; bazı küresel şirketlerin açıklayacakları bilançolar ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla da piyasalarda oynaklıklar görülebilir.  

Açıklanan Yeni Doğalgaz Rezervi Sonrasında İçeride Yine; Jeopolitik Meseleler Gündemimizde!
İç tarafta, geçtiğimiz haftanın son işlem gününün sabah saatlerinde; kur ve borsada pozitif fiyatlamalar ortaya çıkarken, akabinde ise; Sinop’ta S400 Hava Savuna Füzelerinin ilk deneme ateşlemelerinin yapılması ile bir miktar baskı oluştu. Ayrıca, AB Liderler Zirvesi’nden gelen bazı açıklamalarla da oynaklıklar oluştu. Öte yandan, TCMB’nin açıkladığı Beklenti Anketleri’nde ise: Yıl sonu Dolar kuru tahmini 7.5990’dan 7.8979’a, Yıl Sonu TÜFE tahmini yüzde 11.46’dan yüzde 11.75’ya çıkartılırken, Yıl Sonu GSYİH Değişimi’ndeki daralma(ekonomik küçülme) beklentisi ise yüzde 1,5’dan yüzde 0.8’e revize edildi. Hafta sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın: Karadeniz’de daha önce 320 Milyar metreküp olarak bulunduğu duyurulan Doğalgaz Rezervi’ne 85 Milyar öetreküplük ilave keşfin daha eklendiğine dair açıklamalarını takip ettiğimiz yurtiçinde de, haftanın ilk işlem gününde yine; jeopolitik risklerin durumunu öncelikli olarak takipte olacağız. Ayrıca, yaklaşan TCMB/PPK toplantısı öncesinde faiz beklentileri ile CDS ve faiz cephesinde oluşacak fiyatlamalar ve yine; TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek olası yeni hamleler de volatil hareketlere neden olabilir. 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum