Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DXY020321.png

DXY(Dolar Endeksi), 4 Gündür Güçleniyor. Gözler Powell'ın konuşmasında!

Küresel tarafta, yeni haftaya; ABD’nin yeni teşvik paketinin Temsilciler Meclisi’nden geçmesi ve Johnson&Johnson’ın geliştirdiği tek dozluk Covid-19 aşısının FDA’dan onay alması gibi olumlu gelişmelerin etkisi ile risk alma iştahı pozitif başladık. Ayrıca, bazı merkez bankalarının tahvil faizlerindeki yükselişi durdurmak için daha fazla tahvil alımına yöneldiğine dair haber akışları da; özellikle geçtiğimiz hafta tahvil oynaklığından en çok etkilenen gelişmekte olan ülke varlıkları olmak üzere piyasalar üzerindeki baskıyı hafifleten gelişmelerdendi. Ekonomik takvimde; Çin’de açıklanan İmalat PMI’ı beklentileri karşılayamazken, Avrupa’daki önemli ülkelerin İmalat PMI’ları ise öngörülerden iyiydi. Keza, Almanya’dan gelen öncü TÜFE rakamları ve ABD’de açıklanan İmalat PMI’larında da; tahminlerin üzerinde gerçekleşmeler görüldü. Avrupa’daki verilerde görülen iyi rakamlara karşın, Avrupa Merkez Bankası(ECB)’nın tahvil alımlarını artırabileceğine dair haber akışları ile Euro varlıklarının zayıfladığı gözlemlendi. Yeni işlem gününde, küresel ekonomik takvimde; Almanya İşsizlik Oranı, Euro Bölgesi TÜFE Rakamları gibi önemli verileri dikkatle takip edeceğiz. Haber akışları tarafında da önemli gündem maddeleri olarak; ABD’nin yeni teşvik paketinin Senato görüşmeleri, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu) ve Ticaret Savaşları gibi konuları izleyeceğiz. Keza, merkez bankaları cephesinden gelecek açıklamalar ve yine toparlanma/enflasyon beklentileri ve bu kapsamda verim eğrisi rallisinin durumu da kritik olacak.

 

Dün, Gelişen Ülke Varlıkları Güçlendi; TL Varlıkları da Nasibini Aldı!

Yurtiçinde, yeni haftanın ilk işlem gününde; Borsa ve kurlarda pozitif fiyatlamalar hâkimdi. Sabah saatlerinde takip edilen 4.Çeyrek GSYİH verisi; çeyreklik bazda yüzde 5.9, senelik bazda 1.8 ile beklentilerin altında kalırken, İmalat PMI’ı da önceki aya göre 2.7 puanlık düşüş gösterdi. Ancak, bu verilere karşın Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan gelen: 2021 yılındaki önceliğin fiyat istikrarının sağlanması olduğuna yönelik açıklama ve Cumhurbaşkanı Kabinesi toplantısından beklenen normalleşme adımları ile de TL varlıkları pozitif fiyatlamalar gösterdi. Keza, ABD tahvil faizlerinde stabilitenin görülmesi ile gelişen ülke varlıklarında oluşan güçlenme de fiyatlamalar üzerinde etkiliydi. İç tarafta, yeni işlem gününde TL varlıkları açısından; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İnsan Hakları Eylem Planı gibi reformlara dair yapacağı açıklama kritik olacak. Yine, küresel tarafta oluşacak haber akışları ve fiyatlamaları da olası etkiler açısından takipte olacağız.

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Işık Menkul internet sitesi www.isikmenkul.com üzerindeki her türlü kullanım ve tasarruf yetkisi Işık Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'ye aittir.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum