Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX201020.png

ABD’nin Yeni Teşvik Paketi İçin Kritik Gün!
Dün sabaha karşı Çin’de açıklanan ekonomik verilerde; 3.çeyreğin GSYİH Değişimi yüzde +2.7 ile yüzde +3.2’lik beklentinin altında kalırken, buna paralel olarak senelik gerçekleşmede de yüzde +4.9 ile yüzde +5.2’lik tahminlerin altında büyüme gerçekleşti. Öte taraftan, Eylül ayının Sabit Varlık Yatırımları yüzde +0.8’lik beklentiye paralel gerçekleşme gösterirken, aynı dönemin Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar dataları ise tahminlerden iyiydi. Çin verileri sonrasında piyasalarda kısmi oynaklıklar görülürken; diğer yandan ise, ABD’nin yeni teşvik paketi konusunda Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi’nin Beyaz Saray’a 48 saat süre tanıması sonrasında: Anlaşmaya yakın olduklarına dair söylemleri ile risk alma iştahı destek buldu. Avrupa seansında; Brexit konusunda taraflardan gelen söylemler, ECB(Avrupa Merkez Bankası) yetkililerinden gelen açıklamalar ile birlikte piyasalarda volatil hareketlere neden oldu. Petrol ürünleri ise; OPEC+ Teknik Komitesi’nin yapacağı toplantı öncesinde ve sonrasına gelen açıklamalar ile volatil hareketler gösterdi. Akşam saatlerinde dikkatler; ABD’deki yeni teşvik paketi konusuna bir kez daha çevrilirken, anlaşmaya dair herhangi bir gelişme olmayınca yatırımcılar “risk-off” moduna geçti ve borsalar(ve emtialar) hızla satış yedi. Buna karşın, ABD tahvillerinden görülen çıkış ve ABD Doları’nın değer kaybetmesi de dikkat çekti. Haftanın ikinci işlem gününde küresel tarafta yine; Covid-19 Pandemisi, Brexit müzakereleri, ABD-Çin ilişkileri ve yeni ABD kurtarma paketi gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerine dair gelişmeleri dikkatle takip edeceğiz.  Özellikle de ABD’nin yeni Covid-19 kurtarma paketi konusunda Nancy Pelosi’nin Cumhuriyetçilere tanıdığı 48 saatlik sürenin dolacak olması nedeniyle; bu konuya dair gelecek açıklamalar kritik olacak. Ayrıca; ABD İnşaat İzinleri ve konut başlangıçları gibi bazı önemli datalar, küresel şirketlerin açıklayacakları bilançolar ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla da piyasalarda oynaklıklar görülebilir.  

Dün İç Piyasalar Olumlu Ayrıştı, Bugünkü Fiyatlamalar Kritik Olacak!
İç tarafta, dün sabah saatlerinde borsa tarafında pozitif fiyatlamalar etkili olurken; Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeler test edildi. Kurlarda da, TCMB’nin Perşembe günü yapacağı PPK toplantısında alınacak faiz kararına dair beklentilerle DolarTL için; son 5 işlem gününün, EuroTL için; son 8 işlem gününün en düşük seviyeleri test edilirken; jeopolitik meselelere dair haber akışlarının yanı sıra, Karadeniz’de bulunan Doğalgaz rezervi konusunda Enerji Bakanı Dönmez’den gelen açıklamalarla da gün içerisinde kısmi oynaklıklar görüldü. Keza, yeni torba yasa ve bu bağlamda getirilmesi düşünülen ekonomik kurtarma paketlerine dair beklentiler de TL varlıkları üzerinde etkiliydi. Yurtiçinde de, haftanın ikinci işlem gününde yine; jeopolitik risklerin durumunu öncelikli olarak takipte olacağız. Ayrıca, yaklaşan TCMB/PPK toplantısı öncesinde ortaya çıkan faiz beklentileri ile CDS ve faiz cephesinde oluşacak fiyatlamalar ve yine; TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek olası yeni hamleler de volatil hareketlere neden olabilir. 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum