Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX221020.png

ABD’de Başkan Adaylarının TV Debate’i Öncesinde; Yeni Teşvik Paketi Konusunda Yine Uzlaşma Sağlanamadı!
Önceki akşam ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi’nin 45 dakikalık yeni ABD teşvik paketine dair görüşmesinden de bir anlaşma çıkmaması sonrasında, Pelosi’nin Sözcüsü Drew Hammill’in: Farklılıklar konusunda yakınlaşma olduğuna dair söylemleri ile dün piyasalar güne yeniden pozitif başlangıç yaptı. İlerleyen saatlerde ise, Beyaz Saray adına konuşan Personel Şefi Mark Meadows’un: Trump Yönetimi’nin 48 saat içerisinde Temsilciler Meclisi ile anlaşmak istediğini fakat buradaki tek engelin Pelosi’nin kendisi olduğuna dair söylemleri ile bir miktar tedirginlik oluştu. Avrupa cephesinde; Brexit meselesine dair Baş Müzakereciler Frost ve Barnier başta olmak üzere taraflardan gelen açıklamalar ile oynaklıklar oluşurken, ayrıca merkez bankaları tarafında yapılan açıklamalarla da kısmen hareketlilik gördük. BOE adına konuşan Başkan Yardımcısı Dave Tamsden’in: Yeterince toparlanma sinyali görmeden sıkılaştırmaya gitmeyeceklerine yönelik söylemlerinin yanı sıra, negatif faizlere sıcak bakmadıklarına dair açıklamaları da takip edilirken; açıklanan Britanya enflasyon rakamları ile birlikte Pound tarafında ekstra oynaklık oluştu. Yine, AB müzakerecilerinin görüşmelerde bulunmak için yarın(bugün) Londra’ya gideceklerine dair haber akışları ile Pound hızla değer kazandı. IMF’in, Asya Bölgesi için ekonomik daralma tahminini yüzde 1.6’dan yüzde 2.2’ye revize etmesi de piyasalar açısından kritik gelişmelerdendi. Akşam saatlerinde piyasalarda yine; ABD’nin yeni teşvik paketine odaklanılırken, herhangi bir anlaşma çıkmadı. Yaklaşan TV münazarası öncesinde Başkan Donald Trump’ın: Demokratlarda anlaşma için bir ışık görmediğine dair söylemi ile yeni güne daralan risk alma iştahı ile negatif başlangıçlar yaptık. Günün devamında küresel tarafta yine; Covid-19 Pandemisi, Brexit müzakereleri, ABD-Çin ilişkileri ve yeni ABD kurtarma paketi gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerine dair gelişmeleri dikkatle takip edeceğiz.  Ayrıca; ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları oranları gibi bazı önemli datalar, küresel şirketlerin açıklayacakları bilançolar ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla da piyasalarda oynaklıklar görülebilir.  

İç Tarafta Dikkatler; TCMB/PPK Kararlarında Olacak!
İç tarafta dün, sabah saatlerinde TL varlıkları değer kazanırken; DolarTL(USDTRY)’de son 10 günün en düşük seviyesi, Bist100(XU100) Endeksi’nde de 7 Şubat’tan bu yana en yüksek seviye test etti. Öğleden sonra NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in; S400 Hava Savunma Sitemleri’nin NATO sistemleri ile uyumlu olmadığına yöneliki uyarıları ise bir miktar tedirginliğe neden oldu. Yine de, bugünkü TCMB/PPK faiz kararı beklentilerinin daha ağır basması ile borsa ve kurlarda pozitif(kurlarda pozitif kapanış=TL lehine olan kapanış) kapanışlar gördük. Bugünkü işlem gününde yine; jeopolitik risklerin durumunu takipte olacağız. Ancak, piyasaların odak noktasında ise daha çok; öğleden sonra açıklanacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz ve politika kararları olacak. Ayrıca, tüm bu gelişmeler kapsamında CDS ve faiz cephesinde oluşacak fiyatlamalar ve yine; TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek olası yeni hamleler de volatil hareketlere neden olabilir. 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum