Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DXY220321.png

Avrupa, 3. Dalga Endişesiyle Yeniden Kapanmaya Başladı!

Küresel tarafta geçtiğimiz cuma günü; perşembe gününden gelen 3.dalga endişeleriyle birlikte borsalarda satıcılı başlangıçlar gördük. Ayrıca önceki günkü ABD-Rusya gerilimi sonrasında Alaska’da ABD-Çin arasında gerçekleşen görüşmelerde bir uzlaşı sağlanamadığının belirtilmesi bir diğer negatiflik unsuruydu. Bu kapsamda güvenli liman varlıkları ise bir miktar talep gördü. Avrupa seansında açıklanan ekonomik verilerde Almanya’dan gelen şubat ÜFE rakamlarında aylık yüzde 0,7, yıllık yüzde 1,9 arttı. Beklentiler aylık yüzde 0,7 ve yıllık yüzde 2 artması yönündeydi. Öte yandan yine Avrupa’da Fransa’dan sonra İsviçre’nin de karantina tedbirlerini yeniden sıkılaştırma kararı alması Euro varlıkları açısından baskı unsuruydu. ABD tarafında FED’den gelen açıklamalarda; pandemi döneminin başında bankalar için uygulanan ek kaldıraç oranındaki (SLR) değişikliğin, önceden açıklandığı gibi 31 Mart’ta sona ereceğini açıkladı. FED Başkanı Powell’ın ise yaptığı konuşmada; ekonomiye gereken müddetçe destek sağlamayı devam edeceklerini, krizden daha güçlü çıkacaklarına, inançlarının tam olduğunu belirtti. Yeni haftanın ilk işlem gününde ABD Mevcut Konut Satışları ve FED Başkanı Powell’ın konuşması kritik olacak. Ayrıca ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin seviyesi, ABD-Çin ve ABD-Rusya arasındaki görüşmeler, özellikle Avrupa’da Covid-19 vakalarıyla ilgili 3. Dalga endişesi ve aşılamayla ilgili gelişmeleri takip edeceğiz.

 

TCMB’de Beklenmedik Değişiklik!

Yurtiçinde de, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde; borsa tarafı; küresel piyasalardaki fiyatlamalara eşlik ederek günü düşüşle tamamladı. Kur tarafında ise; TCMB’den gelen beklentilerin üstünde faiz artışıyla ortaya çıkan TL lehine işlemlerin devam ettiği izlendi. Günün gelişmelerinde Deutsche Bank ekonomistleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 200 baz puanlık faiz artışının, dış koşullar ve enflasyonist baskı tarafından olumsuz bir gelişme olmadığı sürece son faiz artışı olduğunu belirtti. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch ise, TCMB’nin beklentilerin üstünde faiz artışına yönelik analizinde; alınan kararın ortodoks yaklaşımı pekiştirdiğini, ancak kredibilitenin yeniden inşasının zaman alacağı ve bunun uygulama risklerine ve sıkı para politikasının devamına bağlı olduğunu belirtti. Akşam saatlerinde ABD Büyükelçisi David Satterfield’ın yaptığı açıklamada: “S-400 krizinin çözümünün yolu, Türkiye'nin S-400'lere sahip olmamasından geçiyor” ifadesi de önemliydi. Cumayı cumartesiye bağlayan gecede Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevinden alınarak, yerine Şahap Kavcıoğlu atandı. Kurlarda TL aleyhine başladığımız yeni haftada, bu bağlamda TCMB ve BDDK’dan alınacak kararlar ve verilecek sözlü mesajlar fiyatlamalar açısından kritik olacak. Ayrıca küresel tarafta oluşan fiyatlamaları, haber akışlarını ve ekonomik verileri yakından izleyeceğiz.

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Işık Menkul internet sitesi www.isikmenkul.com üzerindeki her türlü kullanım ve tasarruf yetkisi Işık Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'ye aittir.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum