Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX231120.png

Bugün, Küresel Tarafta; Öncü PMI Dataları da Önemli Olacak!
Geçtiğimiz Cuma günkü işlem gününe de; küresel çapta günlük Covid-19 vaka sayılarının 650 Bini yeniden aşması ve ABD’de rekorlara yönelen hastaneye yatışların(keza küresel çapta ölüm sayılarının) yeni karantinaları tetikleyebileceği endişeleri ile borsalarda negatif başlangıçlar yapılırken, henüz mali teşvikler ile ilgili tartışmalar sürerken; ABD Hazinesi’nin, FED’e açtığı kurtarma programlarını kapatmaya başlaması ve programların kullanılmayan kısımlarının iadesini istemesi de bir diğer endişe kaynağıydı. Asya borsalarının kapanışı öncesinde; ABD teşvik paketine dair Senato’da partiler arasındaki görüşmelerin yeniden başlayabileceği haberleri ile borsalarda toparlanamamalar ortaya çıktı. Avrupa tarafında da Brexit meselesi ve -Macaristan ve Polonya’nın vetosunu aşamayarak- devreye alınamayan AB teşvik paketi nedeniyle negatif açılışlar görülürken, ilerleyen saatlerde; gerek ABD teşvik paketi görüşmelerine dair yeşeren umutlar, gerek Brexit meselesine dair kısmen pozitif açıklamalar, gerekse Pfizer/Biontech aşısı için FDA(ABD’nin İlaç ve Gıda İdaresi) ‘ya başvuru yapılacağına dair haber akışları ile toparlanmalar ortaya çıktı. Akşam saatlerinde ise FED’den gelen Hazine’nin programlarından kalan nakitlerin iadesine dair açıklamalar ve Covid-19 Pandemisine dair endişelerle ABD endeksleri negatif kapanışlar yaptı. Regeneron’un antikor kokteylinin acil kullanım için FDA’dan onay alması ve aşılamanın Aralık ortası gibi başlayabileceğine dair haber akışları ile pozitif başladığımız bugünkü işlem gününde de küresel piyasalar için yine; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını öncelikli olarak takip edeceğiz. Ayrıca; ABD ve AB ‘nin yeni teşvik paketlerine dair olası gelişmeler, Brexit sonrasına yönelik AB-Britanya ticaret müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini de, majör merkez bankalarından gelecek mesajlar ve ekonomik takvimde açıklanacak olan öncü PMI’lar gibi önemli datalar ile birlikte izleyeceğiz. 

İç Tarafta; Yapısal Reformlar Bekleniyor!
Geçtiğimiz Cuma günü iç tarafta; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Perşembe günü açıkladığı faiz kararının küresel çapta yankıları izlenirken, yine; TCMB’nin normalleşme ayarlamaları da takibimizdeydi. Kurum, haftalık swap işlemlerinde kullandığı TL faizini yüzde 13.25’ten yüzde 15’e yükseltirken, 25 Eylül’den bu yana ilk kez olmak üzere; 5 Milyar TL tutarlı 1 hafta vadeli miktar bazlı repo ihalesi düzenlendi. Öğlen saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları takip edilirken, özelliklede; TCMB’nin artırdığı faiz ve enflasyon görünümü konusundaki söylemleri ile kısmen hareketlilik gördük. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 10-11 Aralık’ta yapılacak AB Zirvesi’nde Türkiye’ye yönelik aksiyon alabileceklerine dair söylemleri de ileriye dönük olarak kritikti. Hafta sonunda; Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın yapısal reformlar ile AB ve ABD ile ilişkilerin iyileştirilmesi konusundaki önemli açıklamalarını, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin görev süresinin 29 Kasım’a kadar uzatıldığına dair haberler ile birlikte takip ettik. Yeni haftanın ilk işlem gününde de iç tarafta öncelikle; TCMB/PPK kararlarının uluslararası yankılarını ve yine TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek ekstra normalleşme adımlarını, ekonomik veriler ile birlikte takip edeceğiz. Hükumet cephesinden gelebilecek açıklamaların da önemli olacağı günde, TCMB faiz beklentilerinin sona ermesi sonrasında; gerek iç taraftaki diğer konular(jeopolitik risklerin durumu ve yapılması düşünülen yapısal reformlar vs.), gerekse küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile de oynaklıklar görebiliriz. 

 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum