Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX231220.png

Noel Tatilleri Öncesinde Yine; Mutasyon, ABD Teşvik Paketi, Brexit Ticaret Anlaşması ve Ekonomik Veriler Kritik Olacak!
Küresel tarafta, haftanın ilk gününde yaşanan volatil hareketler sonrasında dünkü işlem gününe de; mutasyona uğrayan yeni tür Covid-19’a dair endişeler ile risk iştahının düşük olmasıyla başladık. Yine, Brexit meselesine dair belirsizlikler ve ABD’nin, askeri bağlantıları olan Rus ve Çin şirketlerine yönelik açıkladığı yaptırım listesi de tedirginlik unsurlarıydı. İlerleyen saatlerde; Temsilciler Meclisi’nin ardından, Senato’dan da geçen ABD ‘nin yeni teşvik paketi, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’un; anlaşmazlık yaşanan konuların başında gelen “Balıkçılık” konusunda AB’ye yeni bir teklif sunduğuna dair haber akışları ve Biontech CEO’su Uğur Şahin’in: Mutasyona uğrayan yeni tip Covid-19 için istenmesi halinde 6 hafta içerisinde yeni aşı geliştirilebileceğine dair açıklaması ile risk alma iştahı toparlandı. Johnson’un teklifi AB tarafında kabul görmezken, AB Komisyonu’nun; İngiltere ile virüs mutasyonu nedeniyle kapatılan sınırların açılmasına yönelik yaptığı çağrıya karşın; Almanya’nın 6 Ocak’a kadar kısıtlamaları sürdüreceğini deklare etmesi ile yine tedirginlik oluştu. Ekonomik takvimde açıklanan önemli verilerde ise; Birleşik Krallık’ın ve ABD’nin 3. Çeyrek GSYİH Değişimi dataları önceki hesaplamalarına göre yukarı yönlü revize edildi. ABD’nin, PCE(Kişisel Tüketim Harcamaları) Endeksleri ise beklentilere yakın olmakla birlikte karmaşık görünüm sergiledi.  Akşamüzeri, mevcut ABD Başkanı Donald Trump; 28 Aralık’a kadar geçerli olacak yasal fonlama tasarısını onaylarken, teşvik paketini imzalamaması ile ABD borsaları satış yedi. Ayrıca, yaklaşmakta olan Noel tatili öncesinde yatırımcıların nakde geçme isteği de, ABD borsalarına satış getiren diğer unsurlardandı.  Yeni güne de; ABD Başkanı Trump’ın, yeni Teşvik Paketi’nin yetersiz olduğu ve özellikle de vatandaşlara yönelik 600 Dolarlık nakit yardımın en az 2000 Dolar olarak revize edilmesi gerektiğine dair açıklaması sonrasında teşvik paketine dair oluşan veto kaygıları ile ABD vadelilerinde negatif başladık. Ancak, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin: Demokratların bu yönde bir revizeye hazır olduğuna dair açıklaması ile şuan toparlanmalar görmekteyiz. Günün  devamında da; başta mutasyona uğramış yeni tür Covid-19 konusu ve ABD teşvik paketi olmak üzere, önemli gündem maddelerini takipte olacağız. Ayrıca, ekonomik takvimde açıklanacak olan; ABD’nin İşsizlik Maaşı Başvuruları, Yeni Konut Satışları ve Dayanıklı Mal Siparişleri  gibi kritik datalar ile de oynaklıklar görebiliriz.

TL Varlıkları; TCMB/PPK Beklentileri İle Fiyatlanmaya Çalışıyor!
TL varlıkları, önceki gün küresel kaynaklı yaşanan şokları dün bir nebze atlatırken; yaklaşan TCMB/PPK toplantısına dair beklentilerin yeniden fiyatlanamaya başladığı görüldü. Bu kapsamda, Borsa İstanbul’da yaralar sarılırken, kurlarda da gün içerisinde TL lehine işlemler ön plana çıktı. Ayrıca; Savunma Bakanı Akar’ın, jeopolitik ve dış siyasi meselelere dair ılımlı söylemleri ve yine; Almanya Dışişleri Bakanı Maas’ın, Türkiye’ye yönelik silah ambargosunu doğru bulmadığını söylemesi de pozitiflik unsurlarıydı. Akşam saatlerinde ise; Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi’nin görev süresinin 15 Haziran’a kadar uzatılması ve Libya’ya asker gönderilmesine yönelik teskerenin süresinin 18 ay daha uzatılması ile kurlarda bir miktar hareketlilik görüldü. TL varlıkları açısından bugünkü işlem gününde de;  Covid-19 ‘a dair iç ve dış taraftan gelecek haber akışları kritik olacak. Ayrıca, yarın yapılacak olan TCMB/PPK toplantısında alınacak kararlara dair beklentiler ve yine; TCMB ve BDDK gibi kurumların olası yeni normalleşme adımları da önem arz edecek. Keza; hükumetin düşündüğü yapısal reformlara dair gelebilecek açıklamalar ile yine; ABD ve AB ile ilişkiler konusunda hükumet cephesinden gelecek açıklamalarla da TL varlıklarında oynaklıklar görebiliriz.

 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum