Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DXY230321.png

Dün, ABD Uzun Vadeli Tahvil Faizlerindeki Geri Çekilme; Yurtdışı Borsalara Alım Getirdi!

Küresel tarafta, yeni haftanın ilk işlem gününde; ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki geri çekilme, ABD ve Çin’in Alaska’daki görüşmeleriyle ilgili gelen pozitif mesajlar, Astrazenaca’nın ABD’de yapılan 3. faz testlerinde; aşının etkinlik oranının %79 belirlenmesi gibi olumlu haber akışlarıyla borsalarda pozitif fiyatlamalar yaşandı. Avrupa’da, Almanya’nın koronavirüs kapsamında alınan tedbirlerin karantina süresini 18 Nisan’a kadar uzatma kararı alması önemli gündem başlıklarından biriydi. Günün açıklanan ekonomik verilerinde; Euro Bölgesi’nin ocak ayı cari fazlası 30 milyar Euro seviyesinde gerçekleşti. Aralık ayında 37 milyar Euro seviyesindeydi. ABD’de açıklanan ikinci el konut satışlar: Şubat’ta, Ocak ayına göre yüzde 6.6 düşüşle beklentilerin üzerinde daralarak 6 Milyon 220 Bin seviyesinde gerçekleşti. FED Başkanı Powell dijital paralarla ilgili yaptığı açıklamalarda; bu paraların değerden ziyade spekülasyon amaçlı olduğu ve Kongre onayı gerçekleşmeden bir ilerlemenin söz konusu olamayacağı ifadelerini kullandı. Yeni günde, Birleşik Krallık’tan işsizlik verileri, BOE Başkanı Bailey’den gelecek açıklamalar, ABD Cari İşlemler dengesi ve Yeni Konut Satışları ve FED Başkanı Powell’ın kongre konuşması izlenecek. Ayrıca, Pandemiyle ilgili gelişmeler ve ticaret savaşlarıyla alakalı konuları da takip ediyor olacağız.

 

Dün, TL Varlıklarında Sert Satışlar Gözlemlendi!

Dünkü işlem gününe, Borsa İstanbul tarafında; TCMB Başkanı değişikliği kararı sonrasında sert satışlarla başlandı. İki kez endeks bazlı devre kesici görülen borsada negatif fiyatlamalar gün boyunca devam etti. Kur tarafında da; Asya seansında ki gapli açılış sonrası yukarı tarafta 8.47 seviyeleri test edildi. Türkiye piyasası açıldıktan sonra TL lehine işlemler gördüğümüz kurda 7.74 civarında dengelenme yaşandı. Türkiye’nin 5 yıllık CDS primlerinde 305’den 460 seviyelerine kadar yükseliş gözlemlendi. Sabah saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: “Serbest piyasa mekanizmasından taviz söz konusu değil ve liberal kambiyo rejimi devam edecektir.” İfadesini kullandı. Gün boyu yabancı kurumlardan da yorumlar geldi. Morgan Stanley tarafından yapılan değerlendirmede; uygulanan değişikliğin kısa vadede TCMB’nin şuan ki politikasında değişiklik olup olmayacağını dair belirsizliği artırdığını ve bunun da TL’ye baskı yaratmasının büyük olasılık olduğunu vurguladı. Deutsche Bank’dan gelen açıklamalarda; kurda oynaklığı sınırlamak için düzenleyici tedbirlerin gelebileceğine yönelik ifadelere yer verildi. Moody’s ise, yaptığı değerlendirmede; TCMB’de gerçekleşen görev değişikliğiyle ilgili sermaye girişlerinde geri dönüşlerin yaşanabileceği, kredi büyümesinde canlandırma yapılabileceği, politika faizini enflasyon seviyesinin altına indirebileceği şeklinde yorumlar yapıldı. TL varlıkları açısından bugün de; Uluslararası kurumlardan gelecek açıklamalar, iç ve dış taraftan önemli konulara ve ekonomik verilere dair gelecek haber akışlarını da dikkatle izleyeceğiz. 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Işık Menkul internet sitesi www.isikmenkul.com üzerindeki her türlü kullanım ve tasarruf yetkisi Işık Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'ye aittir.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum