Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DXY240221.png

FED Başkanı Powell, Piyasaları Rahatlattı!

Küresel tarafta, haftanın ikinci işlem gününe de; ABD teşvik paketinin Temsilciler Meclisi Bütçe Komisyonu’nda onaylanmasının etkisiyle pozitif fiyatlamalar ile başlandı. Ancak, İran Yönetimi’nin ABD ile resmi olarak masaya oturmayacağı ve Uranyum zenginleştirmesine devam edeceğine dair haber akışları ile fiyatlamalar terse döndü. Ayrıca, Tesla gibi bazı şirketlerin hisselerinde yaşanan sert düşüşler ve ABD Bankacılık sektöründe kârlılığın çeyrek puanın üzerinde azalması ile de satış baskısı ABD vadelileri üzerinden küresel tarafta etkisini gösterdi. Açıklanan ekonomik verilerde; Birleşik Krallık İşsizlik Oranı ve Euro Bölgesi TÜFE rakamları beklentilere paralel gelirken, ABD’nin S&P/CS 20 Şehir Konut Fiyat Endeksi ve CB Tüketici Güveni verilerinin öngörülerden iyi gelmesi ile de erken sıkılaştırma kaygıları yeniden alevlendi ve özellikle de borsalarda satış baskısı hızlandı. Piyasaların yardımına ise FED Başkanı Jerome Powell yetişti. Öyle ki, Powell’ın: FED’in güçlü istihdam piyasasına yanıt olarak tek başına sıkılaştırmaya gitmeyeceği ve tam istihdam sağlanana ve yüzde 2 seviyesinde enflasyon görülene kadar faiz oranlarının da sabit bırakılacağına dair söylemleri ile erken sıkılaştırma endişeleri dağıldı ve hızla risk alma iştahı artış gösterdi. FED Başkanı Jerome Powell, dünkü Senato Bankacılık Komitesi sunumundan sonra; bugün de Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesinde para politikası yarıyıl sunumunu yapacak. Burada ekstradan söyleyeceği cümleler kritik olacak.  Ayrıca, diğer önemli gündem maddeleri olarak küresel tarafta yine; ABD yardım paketi, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu) ve Ticaret Savaşları gibi konuları da izleyeceğiz. Keza, olası emtia rallisinin devamı ve ekonomik takvimde açıklanacak olan; Almanya ‘nın 4.Çeyrek GSYİH Değişimi gibi önemli veriler ile de piyasalarda oynaklıklar görülebilir.

 

TCMB, TL Zorunlu Karşılıkları 200 Bp. Artırdı!

Dünkü işlem gününe, Borsa İstanbul tarafında da; pozitif başlangıç görülürken, bir süre sonra küresel borsaların baskı altında kalması sonrasında Bist-100 ve Viop Bist-30 Endeksleri de satış baskısı altına girdi. Keza, Yunan jetlerinin TCG-Çeşme gemisini taciz ettiğine dair haber akışları da tedirginliğe neden olurken; kurlarla birlikte TL varlıkları üzerinde -geçici de olsa- etkili oldu. Bist100, 27 Ocak’tan bu yana en sert düşüşünü kaydederken, kurlardaki harekette de DolarTL; 7.1150, EuroTL; 8.6425 seviyesine kadar gün içerisinde yükseldi. TL varlıkları açısından bugün de; iç ve dış taraftan önemli konulara ve ekonomik verilere dair gelecek haber akışlarını dikkatle izleyeceğiz.  Ayrıca, TCMB’nin tüm vadeler için yapmış olduğu 200 baz puanlık Zorunlu Karşılık sıkılaştırmasının devamı niteliğinde TCMB ve BDDK’dan gelebilecek yeni hamleler de TL varlıkları üzerinde direkt etkili olabilir.

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Işık Menkul internet sitesi www.isikmenkul.com üzerindeki her türlü kullanım ve tasarruf yetkisi Işık Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'ye aittir.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum