Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX251120.png

ABD Verileri ve FED/FOMC Tutanakları da Önemli Olacak!
Dünkü işlem gününe de küresel piyasalarda; onaylı aşılamaya yaklaşılması ve ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın kabine seçimine başlaması kapsamında eski FED Başkanı Janet Yellen’ın Hazine Bakanı olarak atanabileceğine dair haber akışları ile risk alma iştahının arttığı bir başlangıç yaptık. ABD vadelilerinin yanı sıra; Güney Kore Kospi ve Japonya Nikkei gibi Asya borsaları da pozitif hareket ederken, Shanghai Compositte ve Hang Seng gibi Çin ve Hong Kong borsaları ise negatif ayrıştı. Borsaların çoğundaki pozitiflikte; güvenli limanların başında yer alan Ons Altın’dan portföy çıkılarının da devam ettiği görüldü. Yine, majör merkez bankası yetkililerinin açıklamaları ve Brexit meselesine dair açıklamaların da takip edildiği günde, ekonomik takvimde açıklanan önemli datalardan; Almanya’nın 3.Çeyrek GSYİH Değişim rakamları yukarı yönlü revize edilirken, ABD’nin Tüketici Güveni ise beklentileri karşılayamadı. Buna karşın, Donald Trump’ın; GSA(Genel Hizmetler İdaresi)’nden, Biden hükumetine kolaylık sağlanmasını isteyeceğini belirtmesi ile başlayan süreçte; dün akşam saatlerinde tartışmalı eyaletlerden Pensilvanya’daki sonuçların da Biden lehine tescil edilmesi ve GSA’nın da süreci resmi olarak başlatması üzerine piyasalar tamamen rahatladı. Biden, sosyal medya hesabından: “ABD Başkanlık seçimleri bitti” açıklamasında bulunurken, iyice artan risk alma iştahı ile spot Dow Jones endeksi ilk kez 30 Bin seviyesini aştı. Diğer ABD Borsa endekslerinin de ralli yaptığı günde, MSCI Tüm Dünya Endeksi’nin rekorlar kırması da dikkat çekti. Yeni işlem gününde de, küresel piyasalar için yine; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını öncelikli olarak takip edeceğiz. Ayrıca; ABD ve AB ‘nin yeni teşvik paketlerine dair olası gelişmeler, Brexit sonrası AB-Britanya ticaret anlaşmasına yönelik müzakereler ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini de; majör merkez bankalarından(ki akşam saatlerinde 4-5 Kasım FED/FOMC tutanakları da açıklanacak) gelecek mesajlar ve yarın başlayacak “Şükran Günü” tatilleri öncesinde ekonomik takvimde açıklanacak olan; ABD GSYİH Değişimi, İşsizlik Maaşı Başvuruları, Yeni Konut Sayışları ve Dayanıklı Mal Siparişleri gibi önemli datalar ile birlikte izleyeceğiz. 

BDDK, Aktif Rasyosu Uygulamasını Kaldırma Kararı Aldı!
Dünkü işlem gününe TL kurlarında sığ aralıkta başlangıç yapılırken, bankalararası piyasanın açılması sonrasında gelen alımlar ile; DolarTL’de 8.05, EuroTL’de; 9.56 seviyesine yakın fiyatlama görüldü. Borsa tarafı ise; küresel çapta risk alma iştahındaki güçlü duruşa paralel olarak güne pozitif başlangıç yaparken, gün içerisinde oluşan baskıya karşın; negatiflik sınırlı kaldı. Öte yandan, İmalat Güveni ve Kapasite Kullanım Oranı gibi ekonomik verilerin de açıklandığı günde; BDDK’nın 31 Aralık itibariyle Aktif Rasyosu uygulamasını sonlandırma kararı alması ve Hazine’nin yeniden 10 yıllık Eurobond ihracı için 3 uluslararası bankayı yetkilendirmesi de kritikti. Yeni işlem gününde de TL varlıklarında; gerek iç taraftaki jeopolitik/siyasi risklerin durumu ve yapılması düşünülen yapısal reformlar, gerekse küresel çapta önem arz eden haber ve veri ve akışları ile oynaklıklar görebiliriz. Ayrıca, TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek ekstra normalleşme adımlarını da izleyeceğiz.

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum