Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DXY250221.png

Bugün, ABD’den Gelecek Veriler Küresel Çapta Kritik Olacak!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe kısmen negatif başlangıçlar yapılırken; ilerleyen saatlerde dalgalı seyir izlendi. Özellikle de öğleden sonra; ABD tahvil faizlerinde görülen sert yükselişler ile risk alma iştahında da daralmalar ortaya çıktı.  Önceki gün FED Başkanı Powell’ın:  Sıkılaştırmaya geçiş için henüz çok erken olduğuna dair söylemlerine karşın, küresel ekonomide; aşılamaya dair olumlu haber akışları(ki FDA tarafından: Johnson&Johnson aşısının G.Afrika varyantı karşısında yüzde 73 ile 81 arasında etkili olduğu bildirildi) ve vaka sayılarındaki görece azalma ile yine son zamanlara özellikle Avrupa’da ülkelerin normalleşme adımlarına başlaması ve ABD başta olmak üzere beklentilerden iyi gelen ekonomik verilerin toparlanmaya işaret etmesi, emtialardaki yükseliş ile birlikte; enflasyon ve bu kapsamda daha hızlı sıkılaştırma ihtimalini canlı tutarak dün de tahvil faizlerini yukarı götüren sebepler arasındaydı. Uluslararası yatırım kuruluşlarının büyümeye dair yukarı yönlü revizeler de bulunması ve yine tahvil faizlerinde yükselişlerin devam edebileceğine dair söylemler ile de daha yüksek faiz almak isteyen yatırımcıların tahvillerde satışa yöneldiği görüldü. Akşam saatlerinde ise yine Jerome Powell pay piyasalarının imdadına yetişti ve Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yaptığı sunumda: Ekonomi iyileşirken enflasyonda oynaklıklar olabileceğini ancak enflasyonun hedeflere ulaşmasının 3 yıldan fazla sürebileceğini belirterek, piyasalardaki; olası erken enflasyon artışı ve buna paralel erken sıkılaştırma endişelerini bir kez daha bertaraf etti. Yeni güne de; Powell’ın bu söylemlerinin etkisiyle risk alma iştahı yüksek başladık. Yine de günün devamında; olası emtia/verim eğrisi rallisinin devamını takipte olacağız. Yine, önemli gündem maddeleri olarak küresel tarafta; ABD yardım paketi, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu) ve Ticaret Savaşları gibi konuları da izleyeceğiz. Ekonomik takvimde açıklanacak olan; ABD’nin 4.Çeyrek GSYİH Değişimi ve PCE rakamları ile İşsizlik Oranı gibi önemli veriler ile de piyasalarda oynaklıklar görülebilir.

 

Dün Akşam, FED Başkanı Powell ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamaları İle Kurlar Dizginlendi!

Yurtiçinde, dünkü işlem gününe; TCMB’nin, TL Zorunlu Karşılık Yükümlülükleri için tüm vadelerde 200 Baz puanlık artışa geçmesi ile başladık. Gün içerisinde ABD tahvil faizlerindeki yükselişin küresel piyasalarda baskıya neden olması ile TL varlıkları da baskı altına girerken, aybaşından bu yana kurlarda en yüksek, borsada en düşük seviyeler test edildi. Bist100 Endeksi’nin kapanışı sonrasında; FED Başkanı Powell’ın küresel piyasaları yatıştıran açıklamaları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reform paketinin 1 hafta içerisinde açıklanacağına dair söylemleri ile kurlarda geri çekilmeler oluşurken, Viop Bist30 Endeksi de kısmen toparlama gösterdi. TL varlıkları açısından bugün de; iç ve dış taraftan önemli konulara ve ekonomik verilere dair gelecek haber akışlarını dikkatle izleyeceğiz.  Ayrıca, TCMB’nin dün yapmış olduğu 200 baz puanlık Zorunlu Karşılık sıkılaştırmasının devamı niteliğinde yine; TCMB ve BDDK’dan gelebilecek yeni hamlelerle de TL varlıklarında oynaklıklar görülebilir.

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Işık Menkul internet sitesi www.isikmenkul.com üzerindeki her türlü kullanım ve tasarruf yetkisi Işık Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'ye aittir.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum