Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DXY250321.png

3.Dalga Endişeleri Öncü PMI Verilerini Gölgede Bıraktı!

Küresel piyasalarda dünkü ekonomik takvimde; öncü PMI rakamları takip edildi. Avrupa tarafında açıklanan; Almanya, Fransa, Euro bölgesi ve İngiltere öncü PMI dataları beklentilerden iyi gerçekleşme gösterirken, ABD’nin öncü PMI dataları ise öngörüleri karşılayamadı. Diğer kritik verilerde ise; İngiltere’nin enflasyon rakamları büyük oranda vasat bir görünüm çizerken, ABD’nin Dayanaklı Mal Siparişleri artış beklentilerine karşın daralma göstererek hayal kırıklığı oluşturdu. Piyasalarda genel anlamda pandemide 3.dalga endişeleri fiyatlamalar üzerinde etkili olurken, sabah saatlerinde borsaları ve ABD tahvil faizlerini baskı altına aldı. Öte yandan günün diğer gelişmelerinde ise; NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için Brüksel’e gelen ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın, Kuzey Akım Boru Hattı konusunda yapmış olduğu tehditkâr açıklamalar bir miktar tedirginlik oluştu. Keza, Blinken’ın;  Çin ve Rusya hakkındaki söylemleri de ileriye dönük olarak riskleri artırabilecek türdendi. Yine, Dünyanın ikinci büyük nüfusuna sahip ülkesi olan Hindistan’da duble mutant görüldüğüne dair haber akışları dikkat çekiciydi. Ayrıca AB’nin aşı ihracat kurallarını sıkılaştıracağına dair haberler de gündemin önemli konularından birisiydi. devam ediyor. Akşam saatlerinde FED Başkanı Powell ise yaptığı açıklamalarda; uzun dönem tahvil faizlerinde yaşanan yükselişten endişe duymadığını, ekonominin iyileşen görünümünü yansıttığını ifade etti. Piyasadaki enflasyon endişeleriyle ilişki olarak da: Yüksek enflasyon beklemediklerini, bunun karşılaşılması halinde ise kullanabilecek gerekli araçları olduğunu dair ifadeler kullandı. Petrol açısından ise; bir konteyner gemisinin Süveyş kanalını kapatması sonrasında petrol tankerlerinin sevkiyat yapamaması, fiyatlamalar üzerinde etkili olan gelişmelerdendi. Yeni günde; ECB Aylık Raporu, BOE ve ECB Başkanlarının konuşması, ABD’den Büyüme Verisi ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurularını takip edeceğiz.

 

Yurtiçi Tarafta İç Dinamiklerle Fiyatlamalar Devam Ediyor!

Yurtiçi tarafta ise, kurlarda ve borsalarda iç dinamiklere bağlı hareket dün de devam etti. Dikkatlerin çevrildiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında; piyasalara ve kabine değişikliğine yönelik mesajlar verilmezken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Brüksel’deki NATO karargâhında yapmış olduğu görüşme sonrasında; ABD kanadının, S-400 konusunda yaptığı uyarılar ileriye dönük olarak kritikti. Akşam saatlerinde ise; TCMB’nin yeni Başkanı Şahap Kavcıoğlu banka müdürleriyle görüştü. Kavcıoğlu: “Bankacılık sektörü ve diğer tüm paydaşlarla iletişim içinde olacağız. Şeffaflık ve öngörülebilirlik önemli ve buna önem vereceğiz. Piyasalarda müdahaleci olmayacağız ve serbest piyasa kurallarına bağlı kalacağız. Enflasyon hedeflerine bağlı kalacağız. Enflasyon hedefi ve beklentisi dikkate alınarak para politikası duruşu belirlenecek” şeklinde konuştu. Tüm bu gelişmeler ışığında kurlarda dalgalı seyir oluşurken borsa tarafı ise Londra piyasasında gecelik TL Swap faizlerinin büyük oranda normalleşmesiyle alıcılı seyir izledi. TL varlıkları açısından; bugün için yine; dikkatlerimiz kabine değişikliği başta olmak üzere hükümetten gelecek açıklamalarda olacak. TCMB ve BDDK gibi regülatörden gelebilecek ekstra açıklamalar da fiyatlamalarda oynaklık yaratabilir.

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Işık Menkul internet sitesi www.isikmenkul.com üzerindeki her türlü kullanım ve tasarruf yetkisi Işık Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'ye aittir.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum