Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX261020.png

Rekorlar Kıran Covid-19 Vaka Sayıları Sonrasında, Karantinalar Yeniden Başlıyor; Risk İştahı Düşük!
ABD’de, 3 Kasım’da yapılacak olan seçimlere Başkan adayı olarak katılacak Donald Trump ve Joe Biden arasında geçtiğimiz haftanın son işlem gününde sabaha karşı yapılan TV münazarası; piyasalarda fiyatlama anlamında çok fazla karşılık bulmadı. Avrupa seansına Britanya’nın Perakende Satış dataları ile başlanırken, gelen rakamlar beklentilerden hayli iyiydi. Buna karşın, ülkenin öncü PMI dataları öngörüleri karşılayamazken; Brexit konusunda gelen haber akışları da fiyatlamalar üzerinde etkiliydi. Avrupa tarafında açıklanan diğer önemli öncü PMI datalarında ise; Almanya ve Euro Bölgesi’nin İmalat PMI’ları tahminlerden iyi gerçekleşmeler gösterirken, yine Almanya ve Euro Bölgesi’nin Hizmet PMI dataları ise beklentilerden kötüydü. Cuma günü akşamüzeri ABD’deki öncü PMI dataları da takip edilirken, akşam saatlerinde ise dikkatler yine ABD’deki yeni kurtarma paketine çevrildi. Paket konusunda Pelosi’nin pozitif açıklamaları devam etse de, yine bir uzlaşma haberi gelmedi. Hafta sonunda ise ABD’de ve Avrupa’nın önde gelen bir çok ülkesinde Covid-19 günlük vaka artış sayıları rekorlar kırarken; İtalya ve İspanya gibi bazı ülkeler kısmi karantina tedbirlerini yeniden uygulamaya aldı. Bu kapsamda düşük risk alma iştahı ile başladığımız yeni haftanın ilk işlem gününde de küresel tarafta; Covid-19 Pandemisi, Brexit müzakereleri, ABD’nin yeni teşvik paketi ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerine dair gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.  Ayrıca; Almanya IFO Endeksleri ve ABD Yeni Konut Satışları gibi bazı önemli datalar, küresel şirketlerin açıklayacakları bilançolar ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla da piyasalarda oynaklıklar görülebilir.  

TCMB Sonrası İçeride; Jeopolitik Meseleler Yine Ön Plana Çıkmaya Başladı!
İç tarafta geçtiğimiz haftanın son işlem gününe de TL kurlarında negatif fiyatlamalar ile başladık. Borsa İstanbul tarafına da negatif başlangıç yapılırken, Türkiye’nin en büyük ihracat pazarlarından Avrupa’dan gelen kötü bazı datalarla birlikte negatif fiyatlamalar biraz daha derinleşti. TCMB’nin önceki gün almış olduğu kararlara uluslararası kurumların ilk tepkileri, CDS fiyatlamaları ve yine TCMB’nin açmış olduğu fonlama kanalları sonrasında faizler cephesinde oluşan fiyatlamalar da gün boyu takip edildi. Keza, S400 konusu başta olmak üzere jeopolitik meselelere dair Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer yetkilerden gelen açıklamalarla da kısmi oynaklıklar görüldü. Yine, haftanın kapanışına yakın ABD cephesinden ve hafta sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen S400 meselesine dair açıklamaların bugün gündemde yer bulacağı iç tarafta, yeni haftanın ilk işlem gününde de; geçtiğimiz Perşembe günü TCMB’nin açıkladığı PPK faiz kararlarının CDS ve faizler üzerindeki yansımalarını da takip edeceğiz. Ayrıca, Türkiye-Yunanistan ilişkileri gibi jeopolitik risklerin durumu ve yine;  TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek olası yeni hamleler de TL varlıklarında volatil hareketlere neden olabilir. 

 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum