Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX261120.png

ABD’de Şükran Günü Tatili Var, Küresel Haber Akışları Yine Takibimizde Olacak!
Dünkü işlem gününe de küresel tarafta; borsalar, emtialar ve ABD Doları’nın karşısındaki birçok para biriminde pozitif başlangıçlar yapılırken, gün içerisinde zaman zaman düzeltme hareketleri ortaya çıktı. Özellikle AB tarafında; Polonya ve Macaristan’ın vetosu ile zora giren 2021-2027 uzun vadeli AB Bütçesi ve buna bağlı olarak teşvik paketine dair belirsizlik devam ederken, bir türlü uzlaşma sağlanamayan bir diğer kritik konu olan AB-Britanya Ticaret Anlaşması meselesinde de Britanya Başbakanı Johnson’un: “Elbette geçiş sürecini uzatmayacağız” şeklindeki söylemeleri kritikti. Ekonomik takvimde ABD’de açıklanan önemli datalardan; Dayanıklı Mal Siparişleri beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterirken, 3.Çeyreğin büyüme rakamı; geçtiğimiz ay açıklanan ilk okuma ile aynı geldi. Pandeminin başlaması ile dikkatlerin çevrildiği dataların başında gelen ABD’nin Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ise son 5 haftanın en yükseğinde açıklandı. Akşam saatlerinde dikkatler; FED’in 4-5 Kasım’da yaptığı FOMC toplantılarının yayınlanacak tutanaklarına çevrildi. Açıklanan tutanaklarda; FOMC üyelerinin, varlık alım programının durumu üzerine yoğunlaştığı anlaşılırken; gerektiğinde varlık alımlarının uzatılmasının düşünüldüğü, ancak bu konuda da net bir tavır sergilemekten uzak oldukları görüldü. ABD tarafının Şükran Günü tatili nedeniyle kapalı olacağı yeni işlem gününde; ECB’nin 29 Ekim tarihinde yapmış olduğu Para Politikası Kurulu toplantısının tutanakları açıklanacak. Ayrıca, rutin olarak yine; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını öncelikli olarak takip edeceğiz. Keza; ABD ve AB ‘nin yeni teşvik paketlerine dair olası gelişmeler, Brexit sonrası AB-Britanya ticaret anlaşmasına yönelik müzakereler ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini de izleyeceğiz. 

Bist100’de Dünkü İşlem Gününde Yeni Rekorlar Kırıldı!
İç tarafta dünkü işlem gününde; kurlarda TL lehine işlemler görülürken, küresel tarafta risk alma iştahındaki güçlü görünümün devamı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı reform açıklamalarının etkisiyle borsa tarafında da gün içi rekorlar yenilendi. JP Morgan’ın MSCI Türkiye endeksinin iskontolu olduğu ve kısa vadede yüzde 20-25 ‘lik yükseliş potansiyeli öngördüğü günde, seansın sonuna doğru gelen satışlara rağmen kapanış rekoru da yenilendi. Dün, ayrıca; Hazine’nin açtığı 10 yıl vadeli Dolar cinsi tahvil ihracı ve TCMB’nin 1 hafta vadeli repo ihaleleri de takip edilirken, yine; uluslararası bazı kurumların Türkiye’ye ekonomisine dair öngörüleri, MGK ve Bilim Kurulu toplantıları sonrasında gelen açıklamalar da ileriye dönük olarak önemliydi.  TL varlıkları için yeni işlem gününde de; gerek iç taraftaki jeopolitik/siyasi risklerin durumu ve yapılması düşünülen yapısal reformları, gerekse de küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile oynaklıklar görebiliriz. Ayrıca, TCMB’nin 19 Kasım’da yaptığı PPK toplantısının özetinin de açıklanacağı günde; yine TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek ekstra normalleşme adımlarını(ki TCMB bu sabah swap ihaleleri limitini yüzde 50’den yüzde 60’a çıkarttı) ve bu bağlamda uluslararası kurumların TL varlıklarına yönelik olası tavsiye notlarını da izleyeceğiz.

 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum