Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DXY260221.png

Erken Sıkılaşma Riski İle Küresel Piyasalar Teyakkuzda!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe; J.Powell’ın önceki akşam Temsilciler Meclisi Finansal hizmetler Komitesi’nde yapmış olduğu açıklamaların etkiyle risk alma iştahı yüksek başlanırken, akabinde ise yine ABD tahvil faizlerinde yükselişlerin devam etmesi ile piyasalarda satış baskısı oluştu. Ekonomik takvimde; ABD’de takip edilen kritik veriler büyük oranda beklentileri karşılarken, aynı saatlerde açıklanan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın G20 Liderlerine yönelik yazdığı mektupta: Mali teşviklerin devam etmesi gerektiğine yönelik mektubunun etkisi piyasalarda sınırlı kaldı ve piyasalar olası bir erken sıkılaştırma risklerini fiyatlamaya devam etti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1.56, 30 yıllık tahvil faizleri yüzde 2.15 seviyelerini test ederken, uzun süredir çok düşük seviyelerde yer alan 1 ve 2 yıllık tahvil faizleri de artan toparlanma/enflasyon/sıkılaştırma beklentileri ile hızla tırmanışa geçti. Bu hareketler kapsamında borsalarda sert kayıplar ortaya çıkarken, yine ABD Dolarının karşısındaki para birimlerinde(özellikle de gelişmekte olan ülkelerin) de hızlı değer kayıpları yaşandı. Haftanın son işlem gününde de küresel piyasalarda yine; toparlanma/enflasyon beklentileri ve bu kapsamda verim eğrisi rallisinin durumunu öncelikle takipte olacağız. Yine, bu bağlamda Ekonomik takvimde açıklanacak olan; FED monitörünün önemli kalemlerinden ABD PCE(Kişisel Tüketim Harcamaları) Endekslerine ait rakamlar ve FED/FOMC yetkililerinden gelecek açıklamalarla piyasalarda oynaklıklar görülebilir. Ayrıca, önemli gündem maddeleri olarak; ABD yardım paketi, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu) ve Ticaret Savaşları gibi konuları da izleyeceğiz.

 

TL Kurları; “Taper Tantrum” Moduna Girdi!

Yurtiçinde, dünkü işlem gününde; karmaşık fiyatlamalar ortaya çıktı. Çarşamba günü kapanış sonrasında FED Başkanı Powell ve Cumhurbaşkanı Edoğan’dan gelen olumlu açıklamaları fiyatlayamayan Borsa İstanbul Ulusal 100 Endeksi; dünkü açılışta doğal olarak yukarı yönlü sert gap ile açılış yaparken, akabinde ise yine küresel çapta; ABD tahvilleri üzerinden enflasyon/erken sıkılaştırma kaygıları ile daralan risk alma iştahından nasibini aldı. Kurlar ise, bir yandan; Zorunlu Karşılık hamlesi sonrasında oluşan fiyatlamalar, diğer yandan; küresel risk alma iştahındaki daralmanın gelişen ülke para birimlerini sert bir şekilde baskılamasından direkt etkilenerek hızla tırmanışa geçti. TL varlıkları açısından bugün de; özellikle küresel tarafta oluşan fiyatlamaları takipte olacağız. Yine, iç taraftan TCMB ve BDDK gibi regülatörlerden gelebilecek yeni hamleler ve hükumet yetkililerinin açıklamalar ile de TL varlıklarında oynaklıklar görülebilir.

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Işık Menkul internet sitesi www.isikmenkul.com üzerindeki her türlü kullanım ve tasarruf yetkisi Işık Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'ye aittir.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum