Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX270121.png

Piyasalar Bugün; FED/FOMC Kararlarına da Odaklanacak!
Küresel tarafta, dünkü işlem gününe; aşı tedariki kaygıları ve Japonya gibi bazı majör ekonomilerin karantinaları uzatma girişiminin küresel büyümeyi olumsuz etkileyeceğine dair endişelerin etkisiyle risk iştahı zayıf başladık. Ayrıca yine; Başbakan Conte’nin istifa edeceği haberleri üzerine ortaya çıkan İtalya’daki erken seçim riski ve bu bağlamda; aşırı sağcı AB karşıtı Matteo Salvini’nin Kuzey Ligi Partisi’nin iktidara gelebileceği ihtimali ile artan “İtalexit(İtalya’nın AB’den ayrılması)” endişeleri de risk iştahına olumsuz yansıdı. İlerleyen saatlerde beklentilere paralel olarak; Conte, istifasını Cumhurbaşkanı Mattarella’ya sunarken, Mattarella ise; seçim yerine geniş tabana yayılacak yeni bir hükumet kurulumu için tüm siyasi partiler ile Çarşamba günü(Bugün) görüşme kararı aldı. Mattarella’nın çözümden yana tutum takınması ile piyasalar rahatlarken, risk alma iştahının da yeniden artışa geçtiği görüldü. Keza, geçtiğimiz Kasım ayında regülatörler tarafından durdurulan Ant Group’un halka arzının –ki 35 Milyar Dolar ile Dünya’nın en büyük halka arzı olması beklenmekteydi- sorunların çözülmesi ile yeniden başlayabileceğine dair; PBOC(Çin Merkez Bankası)’dan gelen açıklama da piyasalarda rahatlama getiren unsurlardandı. Ayrıca yine; IMF tarafından açıklanan projeksiyonlarda; ABD, Japonya ve Küresel ekonominin 2021 büyüme tahminlerinin yukarı yönlü revize edilmesi de(İngiltere ve Euro Bölgesi için 2021 beklentileri aşağı yönlü revize edilmesine karşın, 2022 beklentileri yukarı yönlü revize edildi. Çin için yapılan aşağı yönlü revizeler ise oldukça sınırlı) pozitiflik unsuruydu. Yeni işlem gününde de; Davos Zirvesi’nden gelecek mesajlar takibimizde olacak. Ayrıca, ABD teşvik paketi, İtalyan hükumetinin durumu ve Ticaret Savaşları gibi önemli konulara dair gelebilecek haber akışları da önem arz edecekken, ekonomik takvimde açıklanacak olan; ABD Dayanıklı Mal Siparişleri gibi önemli veriler ile akşam saatlerinde açıklanacak olan FED/FOMC kararları ve FED Başkanı Powell’ın düzenleyeceği basın toplantısıyla da piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

TL Varlıkları da; Küresel Gündeme Odaklı!
Yurtiçinde de, dünkü işlem gününe; küresel risk alma iştahındaki daralma kapsamında TL varlıklarının baskı yemesi ile başladık. Ancak, ilerleyen saatlerde risk iştahında yaşanan yükseliş ile birlikte kurlar ve borsa endeksleri pozitif tarafa geçti. Bist100 günün sonunda kısmen negatif kapatırken, kurlarda ise pozitiflik korundu. Yurtiçinde yeni işlem gününde de, TL varlıkları açısından; Yunanistan ile yürütülen istikşafi görüşmeler gibi jeopolitik ve siyasi meselelere dair gelişmeler kritik olacak. Ayrıca, yine iç taraftaki; yapısal reformlar gibi diğer önemli konular ile küresel cepheden; Davos Zirvesi ve FED/FOMC kararları gibi risk alma iştahına ve bu bağlamda Gelişen Ülke Varlıklarına da etki edebilecek haber akışları ile de volatil işlemler ortaya çıkabilir.

 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum