Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX271120.png

AB Bütçesi/Teşvik Paketi ve AstraZeneca/Oxford Aşısı Risk İştahını Baltaladı!
Dünkü işlem gününe; ABD’deki Şükran Günü tatili nedeniyle sığ işlemler ile başlanırken, küresel çapta Covid-19 vaka sayılarının yeniden 600 Bin seviyesinin üzerine çıkması tedirginlik unsuruydu. ABD’nin mevcut Başkanı Donald Trump’ın; Bytedance’a, ABD’deki varlıklarını elden çıkarması için 7 gün ek süre vermesi ve yine Çinli 4 şirkete İran’ın füze programına katkı sağladıkları için yaptırım uygulama kararı alması da kritikti. Avrupa tarafında ise, yaklaşan Brexit tarihine kadarki süreçte AB ve Britanya arasında bir anlaşma olup olmayacağına dair devam eden belirsizliğin yanı sıra; İtalya’nın tartışmaya açtığı ECB borçlarının silinmesi konusu da, yeniden vaka artışlarının hızlandığı Pandemi’nin durumu ile birlikte gündemin üst sırasındaydı.  Yine, Macaristan Başbakanı Orban ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Polonya Başbakanı Morawiecki’nin: Yaklaşık 1,8 Trilyon Euro büyüklüğe sahip olan AB uzun dönem(2021-2027) bütçesi ve kurtarma paketini veto etmeye devam edeceklerine dair söylemleri de, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın aşısına dair ortaya çıkan şüpheler(55 yaş altı hastalarda etkinliğin yüzde 90 olmasına karşın, 55 yaş üzerinde etkinliğin sadece yüzde 62’de kalması) ile birlikte risk alma iştahı baskı altında kalırken, Almanya başta olmak üzere bazı önemli ülkelerde karantina tedbirlerinin uzatılması da negatifti. Öğleden sonra açıklanan, ECB ‘nin 29 Ekim tarihinde yapmış olduğu toplantının tutanaklarında ise; büyüme, istihdam ve enflasyon üzerinde Pandemi kaynaklı risklerin yüksek olduğu, buna karşın guvernörlerin ise herhangi bir zamanda daha fazla aksiyon almak için tetikte olduğu bildirildi.  ABD tarafının Şükran Günü tatilinin devamında “Black Friday” nedeniyle yarım gün açık olacağı yeni işlem gününde de; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını öncelikli olarak takip edeceğiz. Keza; ABD ve AB ‘nin yeni teşvik paketlerine dair olası gelişmeler, Brexit sonrası AB-Britanya ticaret anlaşmasına yönelik müzakereler ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini de; ekonomik takvimde açıklanacak olan bazı önemli dağalar ile birlikte izleyeceğiz. 

Katar Yatırım Ofisi Bist’e Ortak Oluyor!
İç tarafta dünkü işlem gününde; kurlarda sabaha karşı TL aleyhine oluşan işlemler, TCMB’nin swap ihaleleri limitini yüzde 50’den yüzde 60’a çıkartması sonrasında; bankalararası piyasanın açılması sonrasında yerini TL lehine fiyatlamalara bıraktı. Borsa tarafında ise; Ulusal100 endeksi, önceki gün kırılan yeni rekorlar sonrasında yine pozitif başladığı günde; yine rekorlar kırdı. Jeopolitik ve siyasi meselelerin durumunun da takip edildiği günde, öğleden sonra açıklanan 19 Kasım TCMB/PPK toplantısının özeti ve rezerv rakamları ile de kısmi oynaklıklar gördük. Açıklanan özette; enflasyonda kur geçişkenliği kaynaklı olarak kısa vadeli yükseliş olabileceği, ancak atılacak sıkılaştırma adımları ile bunun geçici olacağı belirtilirken, enflasyonda kalıcı düşüş görülene kadar sıkılaştırmanın devam edeceği vurgulandı. Ayrıca, Kurul’un; parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini artırmak için zorunlu karşılık düzenlemesinde değişiklik ihtiyacı olduğunu değerlendirmekte olduğunun açıklanması da kritikti. Akşamüzeri ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katar Emiri Al Sani ile yapacağı görüşme kapsamında Türkiye’ye gelen Katar Yatırım Ofisi’nin; Bist’in yüzde 10’luk payını satın almak için Türkiye Varlık Fonu ile mutabakat imzaladığı bildirildi. Ayrıca, Türkiye ile Katar arasında toplamda 10 civarında anlaşma imzalandığı da ajanslara düşerken; borsa tarafındaki pozitifliğin yanı sıra, kurlarda da pozitif(TL lehine) hareketler bir tık daha arttı. Haftanın son işlem gününde de,  TL varlıkları için yine; gerek iç taraftaki jeopolitik/siyasi risklerin durumu ve yapılması düşünülen yapısal reformlar, gerekse de küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile oynaklıklar görebiliriz. Ayrıca, TCMB’nin açıklayacağı ekonomik güven endeksinin de takip edileceği günde; yine TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek ekstra normalleşme adımlarını ve bu bağlamda uluslararası kurumların TL varlıklarına yönelik olası tavsiye notlarını da izleyeceğiz.

 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum