Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX030221.png

Küresel Ekonomik Takvimde; Hizmet PMI’ları ve ABD Özel Sektör İstihdam Raporu Önemli Olacak!
Küresel tarafta, dünkü işlem gününe de; ABD’deki yeni teşvik paketine dair beklentiler ile risk alma iştahı yüksek başladık. Ayrıca, aşı tedariği konusundaki kaygıların ortadan kalkması ve borsalar üzerinde baskı oluşturan Reddit kaynaklı(Reddit üzerinden örgütlenen küçük yatırımcılar, hedge fonların kaldıraçlı piyasalar başta olmak üzere satışta oldukları varlıklarda hızlı alıma geçerek fonları zorda bırakmış ve fonlar da stoplanmamak için ellerindeki büyük hisselerde satıma yönelmişti)  spekülatif işlemlerin bitme noktasına gelmesi de diğer pozitiflik unsurlarıydı. Dün ekonomik takvimde açıklanan önemli verilerde ise; Euro Bölgesi’nin 4.Çeyrek GSYİH Değişiminin bir çeyrek sonra yeniden ekonomik küçülmeye işaret etmesi “Euro” varlıklarını baskı altına aldı. Keza, Almanya’nın Covid-19 kaynaklı Olağanüstü Hâl’i en azından Haziran ayına kadar uzatmayı planladığına dair haber akışları ve İtalya’daki hükumet görüşmelerinde bir ilerleme olmadığına dair eski Başbakan Renzi’den gelen açıklama da fiyatlamalar üzerinde etkiliydi. Yeni işlem gününde de küresel tarafta; Önemli şirket finansalları, Covid-19 Pandemisi(ve bu kapsamda yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu), İtalyan hükumetine dair gelişmeler, ABD Teşvik Paketi ve Ticaret Savaşları gibi önemli konulara dair gelebilecek haber akışları ile Reddit kaynaklı spekülatif işlemler yine takibimizde olacak. Keza, ekonomik takvimde açıklanacak olan; Hizmet PMI’ları gibi önemli veriler ile de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

İç Tarafta ise; Ocak ayı Enflasyon Rakamları Kritik Olacak!
Yurtiçinde, dün sabah saatlerinde; geçtiğimiz yıl yüzde 5’lik enflasyon hedefinin tutturulamaması nedeniyle Merkez Bankası Kanunu’nun 42. Maddesi gereğince hesap verme sorumluluğunun yerine getirilmesi amacıyla TCMB’nin, hükumete gönderdiği açık mektubun detayları kamuoyu ile paylaşıldı. Mektubun önemli satır başlarında; sıkı ve ihtiyatlı duruşun 2023 yılında gerçekleşmesi düşünülen yüzde 5’lik enflasyon hedefine kadar uzunca bir süre devam ettirilmesi gerektiği, ayrıca para ve maliye politikaları arasında eş güdüm politikası çerçevesinde mali duruşun da sıkı olmasının önemine vurgu yapıldı. Keza, ekonomi ve hukuk alanında yapılması düşünülen yapısal reformların da beklenti kanalıyla dezenflasyonist sürece önemli katkı sunacağı da belirtildi. TCMB’nin mektubundaki sıkılaştırma ve mali disiplin sinyalleri sonrasında kurlardaki TL lehine işlemler derinleşti. Borsa tarafında da; küresel risk alma iştahındaki artışa paralel olarak, önceki gün olduğu gibi yukarı yönlü hareketler yine ön plandaydı. Ancak ilerleyen saatlerde, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in: Politika iyileştirmelerine rağmen Türkiye’nın dış finansman görünümünün halen zayıf olduğu ve döviz rezervlerinin inşasının zaman alacağına dair açıklaması bir miktar tedirginliğe neden oldu ve TL varlıklarını baskıladı. Yurtiçinde haftanın yeni işlem gününde en önemli gündem maddesi hiç kuşkusuz; TÜİK tarafından sabah saatlerinde açıklanacak olan enflasyon verileri olacak. Ayrıca yine; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışlarını da TL varlıklarına olası etkileri açısından dikkatle izleyeceğiz.

 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum