Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DXY030321.png

Küresel Ekonomik Takvimde; ADP Tarım Dışı İstihdam Raporu ve Hizmet PMI’ları Önemli Olacak!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününde; karmaşık fiyatlamalar hâkimdi. Güne, Çin Bankacılık ve Sigortacılık Düzenleme Komisyonu Başkanı (aynı zamanda ÇKP Sekreteri) Guo Shuqing’in: ABD ve Avrupa piyasalarındaki balonların patlayabileceğine dair söylemleri sonrasında Çin borsaları öncülüğünde satıcılı işlemler ile başlanırken, gün içerisinde; tahvil faizlerinin geri çekilmesi ile özellikle Avrupa endekslerinde toparlanma girişimleri oluştu. ABD endeksleri ise bazı teknoloji şirketleri önderliğinde kısmen düzeltme gerçekleştirdi. Avrupa Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre; PEPP(Pandemi Acil Durum Varlık Alım Programı) kapsamındaki tahvil alımları son dört haftanın en düşük seviyesine gerilerken, önceki gün ek gevşeme beklentileri ile zayıflayan Euro’da da toparlanma görüldü. ABD Başkanı Jeo Biden’ın: ABD’deki tüm yetişkinlerin Mayıs sonuna kadar aşılanabilmesi için yeterli aşıya sahip olduklarına dair söylemleri ile Merck’in ve Johnson&Johnson arasında üretim anlaşması imzalanacağına dair haber akışları ile yeni güne pozitif işlemler ile başladık. Avustralya’nın GSYİH Rakamları ve Çin’in Hizmet ve Bileşik PMI’ları ile başladığımız yeni işlem gününün devamında, küresel ekonomik takvimde; Avrupa kıtasındaki ve ABD’deki Hizmet ve Bileşik PMI dataları ile yine; ABD’nin Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Datası gibi önemli verileri dikkatle takip edeceğiz. Haber akışları tarafında da önemli gündem maddeleri olarak yine; ABD’nin yeni teşvik paketinin Senato görüşmeleri, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu) ve Ticaret Savaşları gibi konuları izleyeceğiz. Keza, merkez bankaları cephesinden gelecek açıklamalar ve yine toparlanma/enflasyon beklentileri ve bu kapsamda verim eğrilerinin durumu da kritik olacak.

 

Yurt içi Ekonomik Takvimde ise; Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Kritik!

Yurtiçinde de, haftanın ikinci işlem gününe; küresel tarafa paralel olarak Borsa ve kurlarda negatif fiyatlamalar ile başlangıç yapılırken, akabinde toparlanma girişimleri ortaya çıktı. Gün içerisinde, küresel taraftaki gelişmelerin yanı sıra; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İnsan Hakları Eylem Planı üzerinden yapısal reformların başlaması kapsamında yaptığı açıklamalar ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile 5 ay sonra gerçekleştirdiği görüşme önemliydi. Özellikle de son günlerde gelişmekte olan ülke varlıkları üzerinde baskıya neden olan ABD tahvil faizlerinin, dün sabah saatlerindeki yükselişini akşam saatlerinde yerini geri çekilmelere bırakması ise; yine sabah saatlerinde baskı yiyen TL varlıklarında da akşamüzeri toparlanma girişimlerine neden oldu. Yeni işlem gününde de, TL varlıkları açısından; iç ve dış tarafta oluşacak haber akışları ve tahvil piyasalarındaki fiyatlamaları olası etkiler açısından takipte olacağız. Günün önemli ekonomik verileri olarak da, küresel tarafta; Hizmet PMI’ları ve ABD Özel Sektör TDİ Değişimi ve iç tarafta; Enflasyon rakamları takip edilecek olup, gelen rakamlarla birlikte TL varlıklarında oynaklıklar görebiliriz.

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Işık Menkul internet sitesi www.isikmenkul.com üzerindeki her türlü kullanım ve tasarruf yetkisi Işık Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'ye aittir.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum