Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX301120.png

Petrol Yatırımcıları İçin Kritik İki Gün Başlıyor!
Geçtiğimiz Cuma günü; ABD’de, Şükran Günü’nün akabinde düzenlenen “Black Friday” nedeniyle piyasalar yarım gün açıktı. Bu durum, volatilite üzerinde kısmen etkili olurken; önceki gün Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın birlikte geliştirdiği aşının test sonuçlarına dair ortaya çıkan endişeler, küresel çapta testlerin yeniden yapılacağının açıklanması ile bertaraf oldu. Yine, global çapta günlük vaka sayılarının önceki güne göre 80 Bin civarında azalma göstermesi de -görece olarak- pozitiflik sağlayan unsurlardandı.  Brexit konusunda AB Baş Müzakerecisi Michel Barnier’in: Taraflar arasında halen ciddi farklılıklar olduğuna dair açıklaması ve Britanya tarafının AB’nin Balıkçılık alanındaki düzenleme önerisini reddettiğine dair haber akışları ise Pound üzerinde satış baskısına neden oldu. Piyasaların kapanışına doğru; İran’ın nükleer programının en etkili isimlerinden Mohsen Fakhrizadeh Mahabadi’nin suikast sonucu öldürülmesi tedirginliğe neden olurken, dün gerçekleştirilen gayriresmi OPEC+ toplantısından da bir uzlaşı çıkmayınca yeni haftanın ilk işlem gününe ABD vadelileri negatif başladı. Bu kapsamda günün devamında da; iki gün sürecek OPEC/OPEC+ toplantılarının ilk günkü oturumundan çıkacak sonuçları ve Mahabadi suikastinin yansımalarını takipte olacağız. Ayrıca yine; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını, ABD ve AB ‘nin yeni teşvik paketlerine dair olası gelişmeleri, Brexit sonrası AB-Britanya ticaret anlaşmasına yönelik müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan diğer gündem maddelerini de; ekonomik takvimde açıklanacak olan bazı önemli datalar ile birlikte izleyeceğiz. 

İç Tarafta; 3.Çeyreğin Büyüme Rakamları Açıklanacak!
İç tarafta geçtiğimiz Cuma günü; TCMB’nin normalleşme adımları çerçevesinde, -önceki gün açıklanan TCMB/PPK toplantı özetinde de belirtildiği üzere- Zorunlu Karşılıklar ile ilgili olarak düzenlemelere gidildi. Bu kapsamda; daha önce uygulamaya alınan kredi büyümesi odaklı nemalandırma kaldırıldı ve tüm sektörler için aynı oranlar üzerinden uygulanmasına karar verildi. Buna göre; TL Zorunlu Karşılık nema oranının yüzde 12 olarak uygulanması kararlaştırılırken, ABD Doları Zorunlu Karşılıklarından kesilen komisyon oranı da sıfırlandı(eskisi yüzde 1,25). Ayrıca, TL Zorunlu Karşılık Oranı; vadesiz, 1 ay vadeli ve 3 ay vadeli hesaplar için yüzde 4’ten yüzde 6’ya çıkartılırken, Yabancı Para Zorunlu Karşılık Oranı da; vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli hesaplar için yüzde 17’den yüzde 19’a çıkarıldı. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce açıkladığı reform adımları kapsamında; Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün, ekonomi ve yargı alanında yapılacak reformları görüşmek üzere TÜSİAD Yönetim Kurulu ile yapmış olduğu görüşmeler de piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Bist100 Endeksi’nde gün içerisinde yeni rekorlar kırılırken, kurlarda da TL lehine fiyatlamalar oluştu. Yeni haftanın ilk işlem gününde de,  TL varlıkları için yine; gerek iç taraftaki jeopolitik/siyasi risklerin durumu ve yapılması düşünülen yapısal reformlara dair haber akışları, gerekse de küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile oynaklıklar görebiliriz. Ayrıca, 3.Çeyrek Büyüme rakamları ve Dış Ticaret Dengesi verisinin de takip edileceği günde; yine TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek ekstra normalleşme adımlarını ve bu bağlamda uluslararası kurumların TL varlıklarına yönelik olası tavsiye notlarını da izleyeceğiz.

 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum