Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DXY300321.png

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizleri Tekrar 1.70 Seviyesinin Üstünde!

Küresel tarafta, yeni haftanın ilk işlem gününde; ABD 10 yıllık tahvil faizleri 1.75 seviyelerine doğru yükselirken, borsalarda gün içi dalgalı bir seyir oluşsa da; bir miktar pozitif fiyatlamayla rekor fiyatlara yakın kapanışlar gerçekleşti. Pandemide 3.dalganın gölgesinde; aşılamayla ilgili ABD ve İngiltere özelinde olumlu haberler gelirken, Avrupa ve diğer bölgelerde karmaşık hava hâkim olmaya devam ediyor. Cuma günü ABD borsalarında, Goldman Sachs tarafından yapılan blok satışlarla birçok şirkette düşüş dalgası yaşanmıştı. Satış emrini veren Archegos Capital hedge fonu, elindeki yüksek kaldıraçlı hisselerde zarar etmesinin ardından margin call’e düşmüştü. Bununla beraber Nomura ve Credit Suisse’in müşterileri konumundaki Archegos Capital hedge fonunun temerrüde düşmesin dolayı büyük zararla karşı karşıya kalabileceklerini belirtilmesiyle banka hisselerinde sert düşüşler gözlemlendi. Küresel bankalarda oluşan bu riskin ardından bankacılık hisselerinde değer kaybı yaşansa da, finansal piyasalar üzerinde etkisi sınırlı oldu. ABD'nin yeni Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, ABD'nin Çin'den ithalata yönelik uygulamakta olduğu tarifeleri yakın gelecekte kaldırmaya hazır olmadığını söyledi. Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, Biden'ın ay sonunda altyapı paketinden farklı olarak ekonomik toparlanma paketi konusunda açıklama yapacağını söyledi. Süveyş Kanalı’nda 1 haftadır yolun tıkanmasına neden olan Ever Given kargo gemisi, yapılan çalışmalar sonucunda kurtarıldı ve kanaldan çıkarak yoluna devam etti. Kanalda trafik tekrardan başlamış oldu. Bu gelişmeler sonrasında satış baskısı oluşsa da aşı haberleriyle petrolde alıcılı işlemlerle gün tamamlandı. Yeni günde; Almanya öncü TÜFE Rakamları, ABD S&P/CS 20 Şehir Konut Fiyat Endeksi, ABD CB Tüketici Güveni verilerini takip edeceğiz. Ayrıca, Pandemiyle ilgili gelişmeler ve Ticaret Savaşlarıyla alakalı konuları da tahvil Fiyatlamalarıyla birlikte takip izleyeceğiz.

 

Yurtiçinde Kısıtlama Tedbirleri Artırılıyor!

Dünkü işlem gününe, Borsa İstanbul tarafında; son iki gündeki düşüşün ardından pozitif fiyatlamalarla başlandı ve dar bantta geçen işlemler ardından pozitif fiyatlamayla gün tamamlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un haftasonu Kanal İstanbul ile ilgili yaptığı açıklamaların ardından Borsa İstanbul'daki gayrimenkul yatırım ortaklığı ve çimento hisselerinde yükselişler yaşandı. Kur tarafında ise; negatif ayrışarak TL’deki kaybının devam ettiğini izledik. CDS seviyesinde de 470 baz puan seviyelerine gelindi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, verdiği özel röportajda “Nisan veya sonrasındaki aylarda PPK kararıyla ilgili hemen faiz indirilecek şeklinde önyargılı bir yaklaşımı doğru bulmuyorum” ifadesini kullandı. TCMB Başkanı, Merkez Bankası'nın yüzde 5 enflasyon hedefine de sıkı sıkıya bağlı olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Reuters'a yaptığı değerlendirmelerde dalgalı kur rejiminden taviz verilmeyeceği ve sermaye kontrolünün gündemde olmadığını söyledi. Yabancı yatırım bankası Citigroup, daha önce Türk tahvilleriyle ilgili yaptığı tavsiyede; ülkedeki makroekonomik politika gidişatındaki belirsizlikler dolayı, ağırlık artırdan endekse paralel olarak güncellediğini açıkladı. Akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası alınan kararları açıkladı. Aralarında büyük şehirlerinde olduğu yüksek riskli illerde de sayısının arttığını belirten Erdoğan, sadece Pazar günü olan sokağa çıkma kısıtlamasının cumartesi gününde de süreceğini söyledi. Ayrıca, Ramazan ayında da ülke genelinin tamamında hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının devam edileceği belirtildi. TL varlıkları açısından bugün de; olası kabine değişikliği ile ilgili açıklamalar, iç ve dış taraftan önemli konulara ve ekonomik verilere dair gelecek haber akışlarını dikkatle izleyeceğiz. 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Işık Menkul internet sitesi www.isikmenkul.com üzerindeki her türlü kullanım ve tasarruf yetkisi Işık Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'ye aittir.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum