Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DXY310321.png

ABD Başkanı Biden’ın Yeni Paketi Açıklaması Bekleniyor!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününde; Covid-19 pandemisine dair 3.dalganın gölgesinde borsalarda pozitif fiyatlamalarla başlangıç yapıldı. Sabah saatlerinde Çin tarafından gelen haber akışında;  Hong Kong Özerk Yönetimi'ndeki seçim kanununda değişikliğe gidilmesiyle birlikte Pekin Yönetimi, oy çoğunluğunu artırarak merkezi yönetimini güçlendirdi. İngiltere Dışişleri Bakanı Raab bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Çin'in Hong Kong reformları halkın özgürlüğüne ve Çin’in uluslararası yükümlülüklerine aykırı” şeklinde yorumladı. Şu anlık fiyatlarda etkisini görmediğimiz konunun ileriki tarihlerde tekrar gündeme gelmesi mümkün olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 1.70 seviyesinin üstünde kalmaya devam etmesinden dolayı, ABD borsalarında sınırlıda olsa negatif kapanış gerçekleştirdi. 64 Dolara yakın fiyatlardan geçen Brent Petrolde ise; 1 Nisan’da yapılacak OPEC+ toplantısında, uygulanan arz kesintilerinin devam etmesi bekleniyor. Suudi Arabistan’ında fiyatları desteklemek adına gönüllü olarak kesintiyi uzatmaya hazır olduğu belirtildi.  ABD Başkanı Biden’ın yeni harcama paketini bugün açıklaması bekleniyor. Altyapıya yönelik harcama planının, yol, köprü, liman, elektrikli araç şarj istasyonları ve elektrik şebekesinin iyileştirilmesi gibi yatırımların yanı sıra temiz enerji ve 5G yatırımlarını da içereceği bildiriliyor. Bu arada, altyapı destek paketinin önemli bir kısmının da varlıklı kişiler ve şirketlerden alınan vergilerin artırılmasıyla finanse edilmesi bekleniyor. Günün açıklanan verilerinde; Almanya’dan gelen TÜFE verileri beklentiler seviyesinde gerçekleşirken, ABD’den; Tüketici Verileri ve Konut Fiyatları beklentilerin üstünde açıklandı. Bugün, ekonomik takvimde açıklanacak verilerde; Japonya’dan Sanayi Üretimi ve Çin PMI Datalarını aldık. Günün devamında Birleşik Krallık GSYH Değişimi, Almanya’dan İşsizlik Oranı, Euro Bölgesi öncü TÜFE rakamları, ABD’den; ADP Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Datası ve EIA Haftalık Petrol Stok ve Üretim Datalarını takip edeceğiz. Yine Pandemiyle ilgili haberler, aşılama çalışmaları, alınan kapanma tedbirleri, ticaret savaşları gibi konuları da izliyor olacağız.

 

TCMB Yeni Başkanından Sıkı Para Politikasında Devamlılık Mesajı!

Yurtiçinde; borsa tarafında, haftanın ikinci işlem gününde sınırlı hareketler yaşandı. Kurlarda ise; TL aleyhine değer kayıplarının devam ettiğini izledik. Sabah saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politika Kurulu Üyesi Korkmaz Karaca, Bloomberg’e yaptığı açıklamada: “Sermaye kontrolü hiç gündemimizde olmayan dedikodular. Türkiye serbest piyasa ekonomisiyle yoluna devam edecek. 1 Nisan'da TCMB yatırımcılara net mesajlar verecektir” ifadelerini kullandı. TCMB Olağan Genel Kurul Toplantısında konuşma yapan Şahap Kavcıoğlu: “Enflasyonla kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğiz. Bir haftalık repo temel faiz oranı olmaya devam edecek. Politika faizini enflasyon üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz. Şeffaf bir şekilde aldığımız kararları kamuoyu ile paylaşacağız” dedi. Bu söylemlerin ardından kurlarda bir miktar geri çekilme gerçekleşti. Yabancı kurumlardan Commerzbank ve UniCredit bugün yayınladıkları raporda, piyasaların Naci Ağbal'ın görevden alınması sonrasında TCMB'nin faiz indirimi yönünde adım atacağını fiyatladığını ifade ettiler. UniCredit raporunda, TCMB'nin faiz indirimine gideceği beklentisinin alınmaya devam edilmesi halinde Türk Lirası'nın daha da değer kaybedeceğine işaret edildi. Analistler, "Merkez Bankası, piyasaları hala yüzde 5 enflasyon hedefine sıkı şekilde bağlı olmaya devam ettiğine ve 15 Nisan'da yapılacak PPK toplantısında faiz indirimine gitmesinin kesin görülmemesi gerektiğine ikna etmekte zorluk yaşıyor" ifadelerini kullandılar. Goldman Sachs ise; daha önce yüzde 5,5 olan 2021 Büyüme beklentisini yüzde 3,5 seviyesine düşürdü. Kurumdan gelen açıklamada, makro taraftan gelen baskıların ekonomi için sert bir inişe işaret edildiğini belirtti. TL varlıkları açısından bugün yurtiçinde; sabah saatlerinde açıklanacak olan Ekonomi Güven Endeksi ve Ticaret Dengesi Verilerini takip edeceğiz. Ayrıca regülatörlerden gelecek mesajlar ve fiyatlamaları etkileyecek diğer haber akışlarını da izliyor olacağız.

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Işık Menkul internet sitesi www.isikmenkul.com üzerindeki her türlü kullanım ve tasarruf yetkisi Işık Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'ye aittir.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum