Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX041120.png

Küresel Tarafta; ABD Seçim Sonuçları Takip Ediliyor!
Küresel piyasalarda, hafta başında; majör ekonomilerin beklentilerden iyi gelen İmalat PMI’ları, yeniden başlayan Brexit müzakereleri ve artış hızı görece olarak yavaşlayan Covid-19 vaka sayıları ile artan risk alma iştahı, dünkü işlem gününün başlangıcında da devam etti. Euro ve diğer majör kurlara gelen taleple Dolar Endeksi 93,20 seviyesine doğru çekilirken, borsalar ve emtialarda da yükselişler devam etti. Öğleden sonra gelen; AB ve Britanya arasındaki Brexit sonrası sürece dair Ticaret müzakerelerinin bir kez daha tıkandığına ve yine 5 Kasım’da yapılacak olan Dünya’nın en büyük halka arzının(Ant Group) Shanghai ve Hong Kong’da durdurulduğuna dair haberler bir miktar tedirginliğe neden olurken, dikkatler ise erken oylamada 100 Milyon sayısını geçen ABD seçimlerine çevrildi. Yeni işlem gününe de; aylardır merakla beklenen ve piyasaları yakından ilgilendiren ABD seçimleri ile başladık.  Şuan için Delege sayısında Biden’ın 205-136 önde götürdüğü (270 Delegeye ulaşan aday seçimi kazanacak) ABD seçimlerine dair gelecek haber akışları ile günün devamında da volatil hareketler görebiliriz. Ayrıca, küresel tarafta yine; Covid-19 Pandemisi, Brexit müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini, ekonomik takvimde açıklanacak olan bazı önemli dataları ve yine bazı küresel şirketlerin açıklayacakları finansalları da takip edeceğiz. 

ABD Seçim Sonuçları İç Tarafı da İlgilendiriyor! 
İç tarafta, dün sabah saatlerinde de; TCMB’nin örtülü sıkılaştırma hamleleri devam ederken, kurum; 9 Ekim’de yüzde 10.25’den yüzde 11.75’e yükselttiği haftalık swap işlemlerinde kullanılan TL faizini yüzde 11.75’de yüzde 13.25’e yükseltti.  Kararlar sonrasında küresel risk alma iştahındaki artışla birlikte kurlarda oluşan kısmi geri çekilmeler, açıklanan enflasyon dataları sonrasında yerini yeniden rekorlara bıraktı. Açıklanan verilerde aylık TÜFE; yüzde 2.13 oranında artış gösterirken, senelik bazda TÜFE; yüzde 11.75’den yüzde 11.89’a yükseldi. İleriye dönük TÜFE üzerinde oluşabilecek maliyet baskıları açısından önem arz eden Yi-ÜFE’nin aylık bazda yüzde 3.55 artarak senelik bazda yüzde 14.33’den yüzde 18.20’ye çıkması dikkat çekerken, böylece; YİÜFE-TÜFE makası da 6,31 puana kadar yükselmiş oldu. Kurlarda yeni rekor seviyelerin yenilendiği günde, Borsa tarafı ise; pozitif başlangıcın ardından ilerleyen saatlerde baskı altında kaldı. Ancak, yine akşamüzeri; TCMB’nin olağanüstü toplanarak Politika Faizi’ni artıracağına dair çıkan spekülatif haber akışları, hem borsa hem de kurlarda pozitif(TL lehine) hareketleri beraberinde getirdi. Yurt içi fiyatlamaları da yakından ilgilendiren ABD seçimleri ile başladığımız yeni işlem gününde de, iç ve dış risklerin durumunu ve bu bağlamda; CDS ve faizler üzerinden kur ve borsa üzerindeki yansımalarını takip edeceğiz.  Keza, TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek kararlar da TL varlıklarında oynaklıklara neden olabilir. 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum