Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DXY040321.png

ABD Tahvil Faizleri Yine Yükselişe Geçti, Piyasalar Diken Üstünde!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe; ABD’nin yeni teşvik paketinin Senato görüşmelerinin başlayacağı ve ABD’deki bazı eyaletlerde normalleşmelerin başladığına yönelik haber akışları ile risk alma iştahı pozitif başladık. Asya seansında ekonomik takvimde; Çin’in Hizmet ve Bileşik PMI’arı beklentilerin altında kalmasına karşın, Çin Merkez Bankası(PBOC)’nın munzam karşılık oranlarında indirime gidebileceğine dair haber akışları ile Shanghai Composite endeksi hızla yükseldi. Avrupa tarafından gelen Hizmet ve Bileşik PMI datalarında karmaşık gerçekleşmeler görülürken, ABD’de açıklanan Özel Sektör İstihdam Raporu’nun beklentinin altında istihdam artışına işaret etmesi ile de risk alma iştahında daralmalar görüldü. ABD’de açıklanan diğer önemli verilerden; Markit Hizmet PMI’ı öngörülerden iyi gerçekleşme gösterirken, daha çok önemsenen ISM İmalat Dışı PMI datası ise tahminlerin hayli altında kaldı. Öte yandan, ABD’de 2.Çeyrek’te baz etkisinden kaynaklı olarak enflasyonda beklenen yükseliş ve FED’in dün akşam açıkladığı Bej Kitap Raporu’nda ileriye dönük iyimserliğin korunduğuna dair söylemler; tahvil faizlerini yeniden harekete geçirerek piyasalar üzerinde etkili olmaya devam etti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri; yüzde 1.49 ve 30 yıllık tahvil faizleri yüzde 2.28 seviyesine kadar tırmanırken, 2 yıllık tahvil faizlerindeki günlük artış oranı ise yüzde 22’yi buldu. Ayrıca, Borsaların Nasdaq’taki bazı teknoloji şirketleri kaynaklı olarak da baskı altına kaldığı günde, gün içerisinde ECB ve BOE yetkililerinden gelen bazı açıklamaların etkileri ise sınırlı kaldı. Pound varlıkları; Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın Bütçe Sunumu ile bir ara dalgalanma gösterirken, Petrol fiyatları ise; Perşembe günü(Bugün) yapılacak olan OPEC/OPEC+ toplantılarında, Nisan ayı kesintilerinin değiştirilmeyeceğine dair haber akışlarından olumlu yönde nemalandı.   Küresel risk alma iştahının zayıf olduğu yeni işlem gününün devamında, küresel ekonomik takvimde; ABD’deki İşsizlik Maaşı Başvuruları gibi önemli verileri ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamaları; toparlanma/enflasyon beklentileri ve bu kapsamda verim eğrilerinin durumu açısından dikkatle takipte olacağız. Haber akışları tarafında da önemli gündem maddeleri olarak yine; ABD’nin yeni teşvik paketinin Senato görüşmeleri, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu) ve Ticaret Savaşları gibi konuları izleyeceğiz.

 

TL Varlıkları da ABD Tahvil Piyasasından Etkileniyor!

Yurtiçinde, dünkü işlem gününde; sabah saatlerinde TL varlıklarında pozitif işlemler ortaya çıkarken, açıklanan enflasyon rakamları ve ABD tahvil faizlerinde yeniden görülen artışlar sonrasında kurlarda baskı oluştu. Enflasyon veri detaylarında, aylık TÜFE; Sağlık ve Gıda/Alkolsüz İçecekler gibi kategoriler öncülüğünde artış gösterirken, Manşet data(Senelik TÜFE); yüzde 15.61 ile 2019 Temmuz’dan bu yana en yükse seviyesine ulaştı. Maliyet etkileri açısından önem arz eden Yİ-ÜFE’de de aylık bazda görülen yüzde 1.22’lik artış sonrasında senelik data yüzde 27.09 ile 2019 Mayıs’tan bu yana en yüksek noktasına geldi. Öğleden sonra küresel taraftaki fiyatlamalar TL varlıkları üzerinde de etkili olurken, TCMB’nin yatırımcı sunumunda: Gerekmesi halinde ek sıkılaştırma adımının atılacağına dair açıklaması ise ileriye dönük olarak kritik başlıklardandı. Yeni işlem gününde de, TL varlıkları açısından; iç ve dış taraftan gelecek haber akışları, ekonomik verileri ve tahvil/CDS piyasalarındaki fiyatlamaları yine takipte olacağız.

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Işık Menkul internet sitesi www.isikmenkul.com üzerindeki her türlü kullanım ve tasarruf yetkisi Işık Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'ye aittir.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum