Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX050221.png

Küresel Ekonomik Takvimde; ABD İş İstatistikleri Kritik Olacak!
Küresel tarafta, dünkü işlem gününe; İngiltere’deki Covid-19 mutasyonunun yeniden mutasyona uğraması ve İtalyan hükumetine dair belirsizlikler ile risk alma iştahı düşük başladık. İlerleyen saatlerde; İtalya’da eski ECB Başkanı Draghi’nin hükumet kurma çalışmaları takip edilirken, Demokrat Parti(PD)’nin Draghi’ye desteğini açıklamasına karşın Beş Yıldız Hareketi’nin önceki gün desteğini çekeceğini söylemesinin negatif etkileri “Euro” üzerinde hissedilmeye devam etti. Keza, ECB’nin; Euro Bölgesi üyesi olmayan merkez bankaları ile olan ikili likidite hatlarını 9 ay daha uzatma kararı da Euro’da son günlerde oluşan güven kırılımını onarmaktan uzaktı. Dün, İngiltere Merkez Bankası(BOE)’nın kararları da takip edildi. Faiz ve varlık alım miktarında herhangi bir değişiklik yapılmazken, negatif faiz beklentilerinin ötelenmesi ve bazı projeksiyonlarda yapılan olumlu revizeler sonrasında Pound varlıkları değer kazandı. Küresel ekonomik takvimde açıklanan kritik verilerden; ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları’nın son 9 haftanın en düşüğünde gelmesi ise, eBay(Paypal) gibi bazı güçlü bilançolar ile birlikte ABD Borsalarını hızla toparladı. Akşam saatlerinde yeni ABD Başkanı Joe Biden’ın ülkesinin Dışişleri stratejisini açıklamasına odaklandık ve burada; Rusya ve Çin’e verilen gözdağlarına karşın, önceki başkan Trump’ın ilk bakanlık ziyaretinin Savunma Bakanlığı(Pentagon) olduğu düşünüldüğünde Joe Biden’ın ilk bakanlık ziyaretinin Dışişleri Bakanlığı olması; Biden’ın diplomasi yoluyla işleri çözeceği tezini güçlendirdi ve piyasalarda risk alma iştahını artırdı. Ayrıca; yeni ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, piyasa regülatörleri ile yaptığı toplantıdan; Reddit kaynaklı fiyatlamalar benzeri manipülatif  işlemlere anında müdahale edileceğine dair çıkan karar da borsaları rahatlattı ve S&P500 ve Nasdaq da(Dow Jones da çok yaklaştı) yeni rekorların kırılmasına destek oldu. Risk alma iştahının güçlü olmaya devam ettiği yeni işlem gününde de küresel tarafta; Önemli şirket finansalları, Covid-19 Pandemisi(ve bu kapsamda yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu), İtalyan hükumetine dair gelişmeler, ABD Teşvik Paketi ve Ticaret Savaşları gibi önemli konulara dair gelebilecek haber akışları takibimizde olacak. Keza, ekonomik takvimde ABD’de açıklanacak olan;  Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı gibi önemli veriler ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ile de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

İç Tarafta; Kurlardaki İyimserlik Dün de Korundu!
Yurtiçinde, dün sabah saatlerinde; kurlar ve borsalarda karmaşık görünüm hâkimdi.  Öğleden sonra TCMB’den gelen haftalık döviz rezerv rakamlarında görülen artış ve yine döviz mevduatlarında görülen azalma ile TL kurları değer kazandı. Keza, önceki gün beklentilerin üzerinde açıklanan enflasyon rakamlarına karşın; don zamanlarda TCMB’den gelen sıkılaştırma vurgusunun –olası- faiz artırımına işaret etmesi ve yine; Salı akşamı Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sulivan arasında gerçekleşen yapıcı görüşmenin yansımalarının devam ediyor olması da pozitiflik unsuruydu. Borsa tarafı akşamüzeri bir miktar baskı altında kalırken, günün sonunda yatay pozitif  kapanış gösterdi. Yurtiçinde haftanın son işlem gününde de; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışları ve ekonomik verileri TL varlıklarına etkileri açısından yine dikkatle izleyeceğiz.

 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum