Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DXY050321.png

Powell da Piyasalara Çare Olamadı!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe; risk iştahı zayıf başladık. Avrupa seansında açıklanan verilerde; Euro Bölgesi Perakende Satışlar verileri beklentilerin altında gerçekleşme gösterirken, İşsizlik Oranı ise öngörülere göre pozitifti. Öğleden sonra; ABD Teşvik Paketi’nin Senato görüşmelerinin başlayacağına yönelik haber akışları ile risk alma iştahında görülen artışlar; ABD’de takip edilen önemli verilerden Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve Fabrika Siparişlerinin beklentilerden iyi gerçekleşmesi ve FED Başkanı Powell’ın yapacağı konuşmaya dair umutlar ile hızlandı. Ancak, Powell’ın konuşmasında enflasyonda artış görüleceğine dair(her ne kadar bunun geçici olacağını belirtse de) ifadeler sonrasında ABD tahvil faizleri hızla tırmanışa geçti. Bununla birlikte ABD Doları da güçlenirken, doğal olarak risk alma iştahı da hızla daraldı.Petrol fiyatları ise; dün yapılan OPEC/OPEC+ toplantılarında, Nisan ayı kesintilerinin değiştirilmeyeceğine dair haber akışlarından olumlu yönde nemalanmaya devam etti.   Küresel risk alma iştahının zayıf olduğu yeni işlem gününde de, ekonomik takvimde; ABD’deki Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı gibi önemli verileri ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamaları, toparlanma/enflasyon beklentileri ve bu kapsamda verim eğrilerine(ve buna paralel olarak piyasaya) yansımaları açısından dikkatle takipte olacağız. Haber akışları tarafında da önemli gündem maddeleri olarak yine; ABD’nin yeni teşvik paketinin Senato görüşmeleri, Covid-19 Pandemisinin durumu(vaka ve ölüm sayılarının yanı sıra, yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu) ve Ticaret Savaşları gibi konuları izleyeceğiz.

 

TL Varlıkları da Küresel Piyasalardaki Hareketliliğe Eşlik Ediyor!

Yurtiçinde, perşembe gününde; sabah saatlerinde kurlarda bir miktar TL lehine fiyatlamalarla, borsada ise çarşamba günü akşamında küresel taraftaki satışların etkisiyle kısmi negatif açılışla başladık. Çarşamba günü açıklanan enflasyon rakamlarının ardından JP Morgan, yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 10,5'ten yüzde 11,2 seviyesine çıkardı. Buna bağlı olarak TCMB’nin Mart ayı toplantısından 100 baz puanlık yükseliş beklediğini açıkladı. Önümüzdeki 2 haftada fiyat dinamiklerinde iyileşme ve risk iştahındaki toparlanmaya bağlı olarak faiz artırımı yapmamaya cesaretlendirebileceğini de vurguladı. Öğlen saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen: “önümüzdeki hafta ekonomik reform paketimizi kamuoyuna açıklayacağız” açıklaması, daha sonraki günlerde önemli başlık olarak takip edilecektir. TCMB’den açıklanan verilere göre 26 şubat haftasında yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 2 milyar 58 milyon dolar azaldı. Akşam saatlerinde ise FED Başkanı Powell’ın yaptığı açıklamalar sonrasında, ABD tahvil faizlerindeki artışla beraber kurda yukarı yönlü işlemler gördük. Yeni işlem gününde de, TL varlıkları açısından; iç ve dış taraftan gelecek haber akışları ve ekonomik verileri takipte olacağız.

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Işık Menkul internet sitesi www.isikmenkul.com üzerindeki her türlü kullanım ve tasarruf yetkisi Işık Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'ye aittir.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum