Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX071220.png

Küresel Tarafta Yine; Teşvik Paketleri ve Aşılama Takvimi Gündemin Üst Sıralarında!
Geçtiğimiz Cuma gününe; Perşembe gününün küresel çapta Covid-19 vaka ve ölüm sayılarında rekor düzeylere ulaşılmasına karşın,  ABD’deki teşvik paketi görüşmelerinde 908 Milyar Dolarlık paket üzerinde tarafların anlaştığına dair haber akışlarının etkisiyle sınırlı pozitif hareketler ile başlandı. Avrupa tarafında Brexit Ticaret Anlaşması konusunda yine karmaşık haber akışları takip edilirken, AB bütçesi ve yeni kurtarma paketi konusunda Macaristan ve Polonya’nın vetosunun devam edeceğine dair haber akışları ise kısmen negatifti. Avrupa Merkez Bankası(ECB)’nın, önümüzdeki hafta yapacağı Para Politikası toplantısında tahvil alım programını 1 yıl süre ile daha uzatmaya istekli olduğuna dair haber akışları ise; bu bağlamda kurtarma paketine dair negatifliği törpüleyen gelişmelerdendi. Yine, FDA(ABD Gıda ve İlaç İdaresi) yetkililerinden Dr.Stephen Hahn’dan: 8, 9 ve 10 Aralık tarihlerinde incelenmesi düşünülen Pfizer/Biontech aşısı konusunda oldukça hızlı davranılacağına dair gelen açıklanma da piyasalar açısından pozitifti. ABD’de açıklanan kritik verilerde ise; Tarım Dışı İstihdam Değişimi beklentilerin hayli altında kalırken, geçen ayın datası da aşağı yönlü revize edildi. Buna karşın; Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı dataları ise tahmin edilen rakamlardan iyi gerçekleşmeler gösterdi. Gün içerisinde piyasalarda da gelen haber ve veri akışları gibi karmaşık bir görünüm sergilerken, günün sonunda; majör borsa endekslerinde pozitiflik korunmakla birlikte, emtialar ve ABD Doları’nın karşısındaki para birimlerinin çoğu kısmen düzeltme yiyerek haftayı tamamladı. ABD vadelilerinin rekor seviyeleri test ederek akabinde düzeltme yaşadığı yeni haftanın ilk işlem gününün devamında da, küresel tarafta; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını, ABD ve AB ‘nin yeni teşvik paketlerine dair olası gelişmeleri, Brexit sonrası AB-Britanya ticaret anlaşmasına yönelik müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan diğer gündem maddelerini yine; majör merkez bankalarının yetkililerinden gelebilecek açıklamalar ile birlikte izleyeceğiz. 

İç Tarafta; AB ve ABD ile İlişkiler Açısından Oldukça Kritik Haftaya Başlıyoruz!
İç tarafta geçtiğimiz Cuma günü sabah saatlerinde TCMB tarafından Kasım ayı enflasyon rakamlarının sebeplerinin açıklandığı Fiyat Gelişmeleri Raporu açıklandı. Yİ-ÜFE’deki artış için; emtia fiyatları ve kur geçişkenliği ana etkenler olarak belirtilirken, gıda ve temel mal gruplarındaki yükselişlerin de; enflasyondaki yükselişin temel sürükleyicileri olduğu vurgulandı. JP Morgan gibi uluslararası bazı yatırım kuruluşlarının Türkiye’nin sene sonu enflasyon oranlarına dair yukarı yönlü revizeleri dikkat çekerken, AB ve ABD ile ilişkiler konusundaki haber akışları da kısmen fiyatlamalar üzerinde oynaklıklara neden oldu. Piyasaların kapanışına doğru ise Moody’s’in takviminde olan Kredi Notu ve Görünüm raporu takip edilirken, kurum herhangi bir açıklamada bulunmadı. Yurtiçinde yeni haftanın ilk işlem gününde de; Perşembe günkü enflasyon rakamlarının uluslararası yankılarını ve bu bağlamda TCMB’nin 24 Aralık’ta yapacağı Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısına dair uluslararası kurumların öngörülerini takip edeceğiz. Yine; iç taraftaki jeopolitik/siyasi risklerin(özellikle de bu hafta yapılacak olan AB Liderler Zirvesi ve yine bu hafta ABD Kongresi'bde oylanması düşünülen NDAA öncesindeki ikili ilişkiler) durumu ve hükumet tarafından yapılması düşünülen yapısal reformlara dair haber akışları da, TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek ekstra normalleşme adımları ile birlikte kritik olacak. Keza, küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile de dolaylı olarak TL varlıklarında oynaklıklar görebiliriz.

 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum