Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX080121.png

 Borsalar; Teşvik Beklentilerini Fiyatlıyor, ABD Doları; Güç Kazanmaya Çalışıyor!
Küresel tarafta dünkü işlem gününe; ABD’nin, Georgia eyaletinde yapılan ikinci tur Senato Seçimlerinin Demokrat adaylarca kazanılması sonrasında ortaya çıkan “Mavi Dalga”nın; ek mali teşvik beklentilerini güçlendirmesinin etkisiyle risk alma iştahı güçlü olarak girdik. Önceki gün, Kongre’de çıkan olaylar nedeniyle yarım kalan tescil oturumunda da; Arizona ve Pennsylvania için yapılan itirazlar reddedilirken, 270’in üzerinde delegenin onaylaması sonrasında; oturumu yöneten mevcut Başkan Yardımcısı Mike Pence, Joe Biden hükumetinin tescillendiğini ilan etti. Çevresindeki Bakan ve bürokratların istifa etmeye başladığı mevcut ABD Başkanı Donald Trump ise, yaptığı açıklamada: “Seçim sonuçlarına tamamen karşı çıkıyor olsam da, 20 Ocak’ta görevi barışçıl olarak devredeceğim” diyerek piyasalar üzerindeki soru işaretlerini kısmen hafifletti. Ancak, olayların devam etmesi ile Washington DC’de ilan edilen OHAL’in; Joe Biden’ın görevi teslim almasına kadarki süreçte 15 gün süre ile uzatılması ile ABD Medyası’nda; Trump’ın görevden alınması için Anayasa’nın ek 25.maddesinin işletilebileceğine dair çıkan haberler ve Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Ilhan Omar’ın; Trump’ın görevden uzaklaştırılması için azil tasarısı hazırladığına dair açıklaması ise dikkat çekiciydi. Akşam saatlerinde Omar’a, Demokratların Temsilciler Meclisi ve Senato’daki Liderleri de(Pelosi ve Schumer) eşlik ederken, dikkatler bu madde kapsamında Mike Pence’in aksiyon alıp almayacağına çevrildi. Dün açıklanan önem derecesi yüksek ekonomik verilerde ise; Euro Bölgesi’nin TÜFE rakamlarındaki deflasyonist baskının devam ettiği görülürken, yine; Bölge’nin Perakende Satışlar datası da öngörülen rakamlardan kötü gerçekleşmeler gösterdi. ABD’de açıklanan İşsizlik Maaşı Başvuruları; önceki iki haftada olduğu gibi beklentilerden iyi gerçekleşme gösterirken, ISM İmalat Dışı PMI’ının da tahminlerden iyi gelmesi teşvik paketi beklentileri ile birlikte ABD Borsalarındaki yükselişe ivme kazandırdı. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişlerin de devam ettiği günde, ABD Doları’nın da; tepki alımları ile karşılaştığı görüldü. Bugünkü işlem gününe de benzer fiyatlamalar ile başlayan piyasalarda, günün devamında da; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar(ki dün, küresel çapta 820 Bin yeni vaka ile rekor artış görüldü), aşılama çalışmaları, ABD-Çin ilişkileri ve mevcut ABD Başkanı Trump’a yönelik olası azil soruşturmasıyla alâkalı gelişmeleri dikkatle takip edeceğiz. Ekonomik takvimde açıklanacak olan; Tarım Dışı İstihdam Değişikliği, İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar gibi bazı önemli ABD verileriyle de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

Bist100, Dün de; Küresel Risk Alma İştahından Destek Bularak Rekorlarını Yeniledi!
Dünkü işlem gününe de; TL kurlarında sığ hareketler ile başlanırken, sabah saatlerinde oluşan pozitif(TL lehine) işlemlerle; DolarTL’de 7.24’ün, EuroTL’de 8.89’un altı test edildi. Ancak, ilerleyen saatlerde bir miktar tepki hareketi ortaya çıktı. Ayrıca, TCMB tarafından dün açıklanan; haftalık rezerv değişimlerindeki azalışlar da kurlar üzerinde geçici olarak baskı oluşturan unsurlardı. Güne, yine rekor kırarak başlayan Borsa İstanbul Ulusal-100 Endeksi ise; küresel risk alma iştahında ABD’nin yeni teşvik paketi beklentileri ile görülen artıştan nemalanmaya devam etti ve rekorlarını(gün içi ve kapanış) tazeledi. İç tarafta bugünkü işlem gününde de; uluslararası kurumların, 2021 yılı enflasyon görünümü ve bu bağlamda TCMB’nin atması gereken adımlara yönelik yapacakları açıklamalar ve kur tahminlerini TL varlıkları açısından takipte olacağız. Yine; iç jeopolitik/siyasi meselelerin durumu ve küresel taraftaki risk alma iştahına etki edebilecek gelişmelerle de TL varlıklarında volatil işlemler görebiliriz. 

 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum