Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DXY080221.png

Küresel Ekonomik Takvimde; ECB Başkanı Lagarde’ın Konuşması da Kritik Olacak!
Küresel tarafta, geçtiğimiz haftanın son işlem gününe de küresel risk alma iştahı yüksek başladık. Özellikle de ABD Senatosu’nda; Demokratların, Cumhuriyetçilerin desteği olmaksızın Covid-19 yardım paketini geçirmesine izin veren bütçe tasarısının oylanacak olması(ki öğleden sonra onaylanarak Temsilciler Meclisi’ne gönderildi) önemliydi. Gün içerisinde gelen diğer kritik haberlerde; Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın ortaklaşa geliştirdikleri aşının yeni İngiliz varyantı üzerinde de etkili olduğu belirtilirken, G.Afrika varyantı üzerinde ise sınırlı etki olduğu bildirildi. Açıklanan önemli ekonomik verilerde; ABD Tarım Dışı İstihdam Değişimi 49 Binlik artış ile beklentilerin hemen altında gelirken, geçtiğimiz ayki datadaki işgücü kaybına 87 Bin kişilik ilave revize(olumsuz) yapılması ise negatiflik unsuruydu. Ortalama Saatlik Kazançlardaki aylık artış oranı da beklentilerin kısmen altında kalırken, buna karşın; senelik ortalama saatlik kazançlar yüzde 5.1’den yüzde 5.4’e çıktı. Yine, İşsizlik Oranı’nın da yüzde 6.7’den yüzde 6.3 gerilemesi de dikkat çeken pozitif gelişmeydi. Hafta sonunda ABD’nin yeni Hazine Bakanı Janet Yellen’ın: Büyük bir teşvik paketini hızlıca geçirmeye ihtiyaçları olduğuna dair açıklamalarının yanı sıra, Demokratların Başkan Biden’ın isteği üzerine teşvik paketi sürecini hızlandırmaya çalıştığına dair haber akışları da pozitiflik unsuruydu ve yeni haftanın ilk işlem gününe de bu bağlamda risk alma iştahı güçlü başladık. Keza, ECB Başkanı Lagarde’ın: Euro Bölgesi’nde toparlanmanın gecikmesine karşın, 2021 yılının bir toparlanma yılı olacağı konusunda güvenlerini koruduklarına yönelik söylemi de risk iştahını destekleyecek nitelikteydi.  Küresel tarafta, günün devamında ABD yardım paketi konusunun yanı sıra yine; Önemli şirket finansalları, Covid-19 Pandemisi(ve bu kapsamda yürütülen karantina tedbirleri ile aşılamanın durumu), İtalyan hükumetine dair gelişmeler ve Ticaret Savaşları gibi önemli konulara dair gelebilecek haber akışları takibimizde olacak. Keza, ekonomik takvimde; Almanya Sanayi Üretimi gibi açıklanacak önemli veriler ve ECB Başkanı Lagarde başta olmak üzere majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ile de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

Geçtiğimiz Cuma Günü Bist’te Düzeltme Gördük!
Yurtiçinde, geçtiğimiz Cuma gününde TL lehine işlemlerin devamını gördük. Küresel taraftan risk alma iştahında devam eden güçlü seyrin yanı sıra, iç tarafta da TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın sabah saatlerinde yaptığı açıklamalardaki: Bu yıl uzun süre faiz indirimini gündeme almalarının mümkün olmadığı ve rezervleri ihaleler yoluyla sabırla artıracaklarına dair söylemleri ile 5 yıllık CDS’lerde son 11 ayın, kurlarda son 7 ayın en iyi(TL lehine) seviyeleri görüldü. Güne pozitif başlayan Borsa İstanbul’da ise günün sonuna doğru kâr satışları ön plana çıktı. Yurtiçinde, yeni haftanın ilk işlem gününde de yine; iç ve dış taraftan önemli konulara dair gelecek haber akışları ve ekonomik verileri TL varlıklarına etkileri açısından dikkatle izleyeceğiz.

 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum