Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX091120.png

Biden Zaferini İlan Etti, Piyasalarda Dikkatler; ABD Teşvik Paketinde!
Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe; ABD Başkanlık seçimlerinde umutları azalan mevcut Başkan Trump’ın Demokratlara yönelik artırdığı tepkilerin, ABD Senatosu seçimlerinde Cumhuriyetçilerin önde olması ile birlikte düşünüldüğünde teşvik paketinin zora gireceği endişelerine neden olması ve bu kapsamda risk iştahının daralması ile başladık. Keza, Perşembe gününün küresel çapta günlük Covid-19 vaka sayılarının 605 civarına gelerek yeni bir rekor kırması da endişeleri tetikleyen unsurlardandı. İlerleyen saatlerde Trump’ın önde gittiği Georgia’daki farkın azalması ve Biden’ın eyalette ilk kez öne geçmesinin yanı sıra, Senato’daki sandalye sayısına da eşitlik(48-48) geldi ve Pennsylvania’daki oy sayımında da Biden’ın Trump ile arasındaki farkın hızla erimesi ile “Mavi Dalga(hem Başkanlığın elde dilmesi, hem Senato, hem de Temsilciler Meclisi çoğunluğunun Demokratlara geçmesi)” senaryosu gündeme geldi. Bu bağlamda, piyasaların beklediği ABD’nin yeni teşvik paketine dair beklentiler de artarken; buna paralel olarak artan risk alma iştahı ile endeksler, emtialar ve ABD Doları’nın karşısındaki bir çok para birimindeki güçlenme devam etti. Yine, ekonomik takvimde ABD tarafında sonuçları merakla beklenen İş İstatistiklerinde; Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verileri beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterirken, Ortalama Saatlik Kazançlar datası öngörülen artışı yakalayamadı. Kapanış öncesinde yine seçimlerle ilgili olarak ortaya çıkan tabloda; Senato’da eksik kalan Georgia’daki 2 sandalye, 5 Ocak’ta yapılacak ikinci tur seçime kalırken, yine bu eyaletteki farkın yüzde 0.5’in altında olması nedeniyle oyların yeniden sayılması seçeneği devreye girdi. Cumartesi günü ise Pennsylvania’daki seçim sonuçlarında Biden’ın galip çıkması ile başkanlık konusu da netleşti. Yeterli delege sayısına ulaşan Biden, Başkanlığını ilan ederken, buna karşın Trump’ın; halen bu durumu kabul etmediği ve Pazartesi günü(Bugün) yargı yoluna başvuracağını deklare etmesi dikkat çekti. Haftanın ilk işlem gününe; ABD seçim sonuçlarının büyük oranda netleşmesi sonrasında artan yeni teşvik paketi beklentileri ile pozitif başladık. Yine de seçim sonuçlarına dair Trump cephesinden gelecek hamleler ve kesinleşmeyen eyaletlerden gelecek sonuçları da dikkatle takip edeceğiz. Ayrıca; Covid-19 Pandemisi, Brexit sonrasına yönelik ticaret müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan gündem maddelerini de izleyeceğiz. 

İç Piyasalarda Hafta Sonu Fırtınası Fiyatlanıyor!
Geçtiğimiz Cuma gününde; borsa tarafındaki pozitif hareketler devam ederken, kurlar tarafında ise; ABD Başkanlık seçimlerinde Georgia eyaletinde Joe Biden’ın öne geçmesi sonrasında, S400 yaptırımlarına dair artan endişelerle yeni rekorlar kırıldı. Hafta sonunda ise tam anlamıyla iç siyasette fırtınalı bir hava hakimdi. TCMB Başkanı Murat Uysal’ın Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevden alınması ve yerine eski Maliye Bakanlarından Naci Ağbal’ın atanmasının etkileri tartışılırken, dün akşam saatlerinde; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın instagram hesabından yapılan istifa duyurusu ile açılış öncesinde gündem ısındı. Her ne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Berat Albayrak cephesinden bu durum teyit edilmezken, piyasaların açılışında ise; gelebilecek bir kabine revizyonu beklentileri ile kurlardaki fiyatlamalarda TL lehine sert fiyatlamalar oluştu. Yeni haftanın ilk işlem gününde, TL varlıkları için hiç kuşkusuz; iç taratan kabine revizyonu başta olmak üzere gelecek haber akışlarını öncelikli olarak izleyeceğiz. Ayrıca yine; küresel taraftan risk alma iştahına etki edecek gelişmeleri de takipte olacağız. 

 

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum