Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DX091220.png

ABD Teşvik Paketine Dair Umutlar Yeniden Yeşerdi!
Dünkü işlem gününe de, küresel piyasalarda negatif görünüm ile başladık. Brexit Ticaret Anlaşması’nın yanı sıra; ABD ve AB ‘nin teşvik paketlerine dair devam eden belirsizlikler ve ek karantina tedbirlerine ilişkin artan endişeler risk alma iştahını baskı altında tutmaya devam etti. Buna karşın, Birleşik Krallık’ta Pfizer/Biontech aşılamasının başlayacak olması ve yine FDA(ABD Gıda ve İlaç İdaresi)’nın da Pfizer/Biontech aşısı konusunda yapacağı onay oturumlarına dair olumlu beklentiler ise negatifliği sınırlayan gelişmelerdendi. Keza, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin: Çin’in, ABD ile imzaladığı Faz-1 Ticaret Anlaşması’na bağlılığını devam ettirdiğine dair açıklaması da bu bağlamda olumlu sayılabilecek gelişmelerdendi. Önceki akşam, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen arasında yapılan telefon görüşmesinden sonra; müzakerelerin devam etmesi yönünde çıkan karar ve Boris Johnson’un Brüksel’e gideceğine dair haber akışları negatifliği sınırlamıştı. Sabah saatlerinde, AB kaynaklarından gelen haberlerde; Görüşmelerin geriye doğru gittiğine dair şüphelerin olduğuna yer verilirken, öğleden sonra gelen haber akışlarında da; Boris Johnson’un, Brüksel’e gidip gitmeyeceğine dair kesinlik olmadığı belirtildi. Akşamüzeri ise; Birleşik Krallık Kabine Bakanlarından Michel Gove’un: Ortak Komite’nin tüm konularda anlaşma sağladığına dair açıklaması ve Boris Johnson’ın Çarşamba(bugün) akşamı Ursula von der Leyen ile Brüksel’de yüz yüze görüşme yapacağına dair haber akışları ile Pound başta olmak üzere pozitif fiyatlamalar ön plana çıktı. Yine, ABD’deki teşvik paketi konusunda geçtiğimiz hafta partiler arasında uzlaşma sağlanan 908 Milyar Dolarlık paketin, Hazine Bakanı Mnuchin’in son teklifi ile 916 Milyar Dolar’a yükseltilmesi de umutları yeşertti ve piyasalar moral buldu. Yeni işlem gününde de, küresel tarafta; “Covid-19 Pandemisi”ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını, ABD ve AB ‘nin yeni teşvik paketlerine dair olası gelişmeleri, Brexit sonrası AB-Britanya ticaret anlaşmasına yönelik müzakereleri ve ABD-Çin ilişkileri gibi bir süredir takibimizde olan diğer gündem maddelerini; majör merkez bankalarının yetkililerinden gelebilecek açıklamalar ile birlikte izleyeceğiz. Çin’den gelen enflasyon dataları ile başladığımız ekonomik takvimde ise; ABD’nin İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisi ile petrol yatırımcıları için EIA stok ve üretim dataları ile CAD yatırımcıları için de Kanada Merkez Bankası(BOC) faiz ve politika kararlarını takip edeceğiz. 

İç Tarafta Bugün; CAATSA Meselesinin Yankıları Takip Edecek!
İç tarafta, dünkü işlem gününde; kurlarda sabah saatlerinde yine yukarı yönlü ataklar oluşurken, önceki güne göre bu durum görece sınırlı kaldı. Borsa tarafı ise; güne pozitif başlangıç yaparken, akabinde BDDK’dan gelen yeni düzenlemeler takip edildi. Daha önce 100 gram ve üzeri Altın alımları ile 100 Bin Dolar ve üzeri döviz alımlarına uygulanmaya başlanan 1 günlük valör uygulaması sonlandırılırken, kredilerin takibe alınmasının 90 günden 180 güne çıkartan uygulama da 31 Aralık 2020’den 30 Haziran 2021’e uzatıldı.  Yine, Pandemi koşulları nedeniyle reel sektör ve vatandaşların finansman koşullarının iyileştirilmesi için bazı düzenlemeler de yapıldı. AB ve ABD ile ilişkiler açısından kritik olan haftada; bu konuya dair gelişmeler de takip edilirken, AB tarafında Almanya ve İtalya gibi güçlü bazı ülkeler başta olmak üzere bazı hükumetlerin, Türkiye’ye yönelik AB yaptırım tehdidine muhalif hareket etme gayreti içerisinde olduğuna dair haber akışları pozitifti. Keza, ABD’de akşam saatlerinde Türkiye’ye yönelik CAATSA yaptırımlarını da içeren NDAA (Ulusal Güvenlik Yetkilendirme Yasası) Tasarısı Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesine karşın, görüşmeler öncesinde Başkan Trump’ın: Tasarıyı veto edeceğine(sosyal medya şirketlerine yasal güvence sağlayan bir düzenlemeyi de içerdiği için) dair açıklaması da, diyalog yolunu açmak için zaman kazanabilmek adına tedirginlikleri kısmen törpüledi. Yurtiçinde bugünkü işlem gününde de; Perşembe ve Cuma günü yapılacak olan AB Liderler Zirvesi ve ABD Kongresi’nin üst kanadı Senato’da görüşülecek NDAA(Ulusal Güvenlik Yetkilendirme Yasası) kapsamındaki CAATSA oylamasına dair gelecek açıklamalar kritik olacak.  Yine, hükumet tarafından yapılması düşünülen yapısal reformlara dair haber akışları da, TCMB ve BDDK gibi kurumlardan gelebilecek ekstra normalleşme adımları ile birlikte takip edilecek. Keza, küresel çapta önem arz eden haber ve veri akışları ile de dolaylı olarak TL varlıklarında oynaklıklar görebiliriz.

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum