Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Işık Menkul tarafından elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, Gizlilik sözleşmesi kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Gönder
Kapat
IŞIK MENKUL ANALİZLERİ

IŞIK MENKUL Forex Bülteni

DXy090321.png

Dolar Endeksi, Yeniden 92 Seviyesinin Üzerinde!

Küresel tarafta, yeni haftaya; ABD’nin yeni teşvik paketinin Senato’dan geçmiş olması ile risk alma iştahı pozitif başladık. Akabinde, Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı NingJizhe’nin: Çin'in ekonomik toparlanmasının temellerinin henüz sağlam olmadığına dair söylemi ile Asya piyasalarında geri çekilme gözlemlenirken; Çin Yuanı’nın da yine hızla değer kaybettiği görüldü. Petrol fiyatları ise; Suudi Arabistan’daki bir ham petrol tesisine yönelik pazar günü Yemen’deki İran destekli Husilerin saldırıda bulunması ile gapli açtı ve Brent Petrol 70 doların üzerine çıktı. Avrupa seansında ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yeniden %1.62 seviyesine doğru yükselmesi; özellikle gelişmekte olan para birimlerini tekrardan baskı altına aldı. Akşama doğru ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamalarda: ABD'de enflasyonun sorun olacak düzeylere kadar yükseleceğini düşünmediğini söyledi.1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin yüz milyonlarca insana katkı yapacağını ve ekonomik toparlanmayı destekleyeceğini belirten Yellen, "Paketin enflasyonist etkisi olması halinde bunu düzeltecek araçlarımız var. Gelişmeleri yakından takip edeceğiz" dedi. Bakan, paketin uzun vadeli sorunların tamamını düzeltmeyeceğini de aktardı. Teşvik paketinin ardından altyapı paketi için çalışmaya başlayacaklarının bilgisini verdi. Yellen, "Teşvik paketi ile istihdam gelecek yıl pandemi öncesi seviyelere gelebilir" şeklinde konuştu.  Yellen’ın açıklamaları sonrasında piyasalarda toparlanma girişimleri ortaya çıkarken, FED’den gelen açıklamada ise; Maaş çeki koruma programının 30 Haziran’a kadar uzatıldığı, buna karşın diğer 13 programın kullanım olmadığı için 31 Mart’ta sonlandırılacağı kaydedildi. ABD piyasalarının kapanışına doğru Başkan Joe Biden’ın; Perşembe günü yapacağı ilk ulusa sesleniş konuşmasında Covid-19 ile mücadeleye ağırlık vereceğinin belirtildi ve olası yeni kapatmalara yönelik tedirginlik ile borsalar bir miktar geri çekildi. Japonya GSYİH dataları ile başladığımız yeni işlem gününün devamında; Almanya Ticaret Dengesi, EURO Bölgesi GSYİH, OECD Ekonomik Görünümü gibi önemli verileri dikkatle takip edeceğiz.

 

Gelişmekte Olan Ülke Varlıkları; Dün Yine Negatif Ayrıştı!

Yurtiçinde, yeni haftanın ilk işlem gününde; Borsada düşüş ve kurlarda da TL aleyhine fiyatlamalar hâkimdi. Ayrıca CDS primlerinde ve tahvil faizlerinde de yükselişler gözlemlendi. Dünkü fiyatlamalarda özelikle Avrupa’daki majör borsa endekslerinde pozitif fiyatlamalar görülürken, ABD tahvil faizlerindeki yüksek seyrin devam etmesi; gelişmekte olan ülkelerin varlıklarına yönelik risk algısını olumsuz yönde artırmaya başladı. Yabancı kurumlardan; haftaya gerçekleşecek olan PPK toplantısından faiz artışı beklentisinde olduklarına yönelik yeni açıklamalar gelirken, gelişmekte olan ülkeler arasında ise TL varlıklarının ekstra satış içinde olduğu bir günü geride bıraktık. Bugün, yurt içinde; veri gündeminin sakin olduğundan, iç ve dış tarafta oluşacak haber akışları ve tahvil piyasalarındaki fiyatlamaları olası etkiler açısından takipte olacağız.

Okuduğunuz analizler geniş ve konularında uzman analiz kadromuz tarafından hazırlanmaktadır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Işık Menkul Avantajları

Işık Menkul'un birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İnternet sitemizdeki her türlü tablo ve grafikler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo, grafik ve analizlerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte ve bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

FX İşlemleri Risk Uyarısı
Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır.

Işık Menkul internet sitesi www.isikmenkul.com üzerindeki her türlü kullanım ve tasarruf yetkisi Işık Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'ye aittir.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

Işık Menkul ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum ve Elektronik ticari ileti gönderilmesini kabul ediyorum